Εκτός Κυπέλλου η Σεντ Ετιέν

Η Σεντ Ετιέν γνώρισε εντός έδρας ήττα με 6-3(!) από την Ντιζόν κι αποκλείστηκε από το Κύπελλο Γαλλίας.

ΚΥΠΕΛΛΟ ΓΑΛΛΙΑΣ-10ος ΓΥΡΟΣ

Σεντ Ετιέν-Ντιζόν: 3-6

(Ντιονί 14’, Μπέριτς 60’, Μονέ Πακέ 64’-Σλιτί 11’, 29’, 51’ πεν., Κεϊτά 47’, Ταβάρες 52’, Μαριέ 90+2’)

Απίθανο παιχνίδι ανάμεσα σε Σεντ Ετιέν και Ντιζόν με τη δεύτερη να νικά με 6-3 και να προχωρά στην επόμενη φάση του Κυπέλλου.

Η Ντζιόν άνοιξε το σκορ με τον Σλιτί στο 11’ αλλά ο Ντιονί ισοφάρισε τρία λεπτά αργότερα. Ο Σλιτί έδωσε ξανά προβάδισμα στην Ντιζόν στο 29’ και στο 47’ ο Κεϊτά έγραψε το 1-3. Ο Σλιτί με πέναλτι έκανε χατ τρικ και το 1-4 στο 51’ και με τη σέντρα σχεδόν ο Ταβάρες διαμόρφωσε το 1-5. Η Σεντ Ετιέν μείωσε στο 60’ με τον Μπέριτς σε 2-5 και ο Μονέ Πακέ έκανε το 3-5 στο 64’. Στο 90+2’ ο Μαριέ διαμόρφωσε το τελικό 3-6.

Σεντ Πριβέ-Ρεν: 0-2

(Σιμπατσό 39’, Ουνού 51’)

Η Ρεν κέρδισε εύκολα με 2-0 στην έδρaτης Σσεντ Πριβέ και καθάρισε την πρόκριση.

Ο Σιμπατσό άνοιξε το σκορ στο 39ο λεπτό ενώ στο 51’ ο Ουνού έκανε το 0-2.

Βιρί Σατιγιόν-Καέν: 0-6

(Μπαμού 5’, Καουί 13’, 30’, Τσοκουντέ 79’, Μπενγκέ 88’, Μουαντίμπ 90’)

Η Καέν διέλυσε με 6-0 τη Βιρί Σατιγιόν και καθάρισε εύκολα την πρόκριση.

Η Καέν άνοιξε το σκορ με τον Μπαμού στο 5ο λεπτό ενώ στο 13’ ο Καουί έκανε το 0-2. Ο ίδιος παίτκης έγραψε και το 0-3 στο 30’ με τον Τσοκουντέ να κάνει το 0-4 στο 78’. Στο 88’ ο Μπενγκέ έκανε το 0-5 και δύο λεπτά μετά ο Μουαντίμπ διαμόρφωσε το τελικό 0-6.