Άλλα αθλήματα

Ονειρικός Τζορτζ οδηγεί την Οκλαχόμα

Ο 28χρονος φόργουορντ ήταν ξανά εντυπωσιακός στη νέα νίκη της Θάντερ- «Καθάρισε» ο Ίρβινγκ για Σέλτικς μέσα στη Νέα Υόρκη

Με ρεσιτάλ Πολ Τζορτζ στο Μαϊάμι, η Οκλαχόμα Σίτι Θάντερ επικράτησε 118-102 των Χιτ.

Όλα είχαν κριθεί από το πρώτο ημίχρονο, όταν οι φιλοξενούμενοι φρόντισαν να επιβάλλουν το ρυθμό τους και να προηγηθούν 53-72 στο φινάλε του πρώτου ημιχρόνου. Οι γηπεδούχοι δεν μπόρεσαν να αντιδράσουν και υποκλίθηκαν στην ανωτερότητα της Θάντερ.
Ο Πολ Τζορτζ ήταν ασταμάτητος, ολοκληρώνοντας τον αγώνα με 43 πόντους με 4/7 δίποντα, 10/16 τρίποντα, 5/6 βολές, 7 ριμπάουντ και 5 ασίστ, διαλύοντας τα πάντα στο διάβα του!
Άξιος συμπαραστάτης του Τζορτζ ήταν ο Ντένις Σρόντερ με 28 πόντους με 11/13 σουτ, με τον Ράσελ Γουέστμπρουκ να προσθέτει 14 πόντους, 12 ριμπάουντ και 13 ασίστ.
Για τους Χιτ, ο Κέλι Ολίνικ είχε 21 πόντους, ο Τζος Ρίτσαρντσον 18 πόντους και ο Χασάν Γουάιτσαϊντ 12 πόντους και 16 ριμπάουντ.

Οι φίλοι των Νιου Γιορκ Νικς δεν σταματούσαν να αποθεώνουν τον Κάιρι Ίρβινγκ, αλλά εκείνος έκανε τη δουλειά του και οδήγησε τους Μπόστον Σέλτικς στη νίκη με 113-99.
Το φινάλε του πρώτου ημιχρόνου βρήκε τους Σέλτικς στο +9, 47-56, με τους Νικς να κρατάνε επαφή με το σκορ, αλλά στη τέταρτη περίοδο οι φιλοξενούμενοι “καθάρισαν” το ματς.
Πριν από το παιχνίδι, ο Ίρβινγκ δήλωσε πως δεν ξέρει αν θα συνεχίσει στους Σέλτικς και μετά το καλοκαίρι, αφήνοντας ανοιχτό το ενδεχόμενο να παίξει στους Νικς. Για αυτό και η αποθέωση από τους Νεοϋορκέζους. Ο έμπειρος γκαρντ ήταν ο κορυφαίος των Σέλτικς με 23 πόντους, 10 ριμπάουντ και 6 ασίστ.
Για τους Νικς, ο Ντάμιαν Ντότσον είχε 22 πόντους και ο Κέβιν Νοξ 21 πόντους.

Οι Ντένβερ Νάγκετς είχαν Νίκολα Γιόκιτς και περισσότερες λύσεις και έτσι έφτασαν στη νίκη 136-122 επί των Χιούστον Ρόκετς.

Στο φινάλε της πρώτης περιόδου οι Ρόκετς είχαν πάρει διαφορά 8 πόντων, 35-43, αλλά στο τέλος του ημιχρόνου οι Νάγκετς είχαν καταφέρει να καλύψουν τη διαφορά και να περάσουν μπροστά με 83-71. Στο δεύτερο ημίχρονο, οι δυο ομάδες συνέχιζαν να έχουν το μυαλό τους μόνο στην επίθεση και στα τελευταία λεπτά της τρίτης περιόδου οι Νάγκετς “καθάρισαν” το ματς όταν προηγήθηκαν 113-95, αφού στη τελευταία περίοδο οι Ρόκετς δεν απείλησαν.

Τρομερή εμφάνιση από τον Νίκολα Γιόκιτς με τον Σέρβο σέντερ να ολοκληρώνει τον αγώνα με 31 πόντους, 13 ριμπάουντ και 9 ασίστ! Άξιος συμπαραστάτης του ήταν ο Μαλίκ Μπίσλεϊ με 35 πόντους (ρεκόρ καριέρας), με τον Τόνι Κρεγκ να ακολουθεί με 22 πόντους και τον Μόντε Μόρις να προσθέτει 18 πόντους και 8 ασίστ.

Για τους Ρόκετς, ο Τζέιμς Χάρντεν είχε 30 πόντους, 6 ριμπάουντ και 9 ασίστ, με τον Κένεθ Φαρίντ να προσθέτει 23 πόντους και τον Κρις Πολ 20 πόντους και 6 ασίστ.