Κυπελλούχος ο Παναθηναϊκός!

Σε ένα πολύ ωραίο ματς, η ομάδα του Ρικ Πιτίνο ήταν πιο ψύχραιμη στα τελευταία λεπτά, κέρδισε τον ΠΑΟΚ με 73-79 και κατέκτησε το Κύπελλο Ελλάδας.

Σε έναν τελικό που τα είχε όλα, ο Παναθηναϊκός πανηγύρισε το Κύπελλο στην Κρήτη, αφού νίκησε τον ΠΑΟΚ με 73-79 .Το παιχνίδι στο δεύτερο ημίχρονο έγινε κυριολεκτικά ντέρμπι, αφού ο ΠΑΟΚ από το -10 του πρώτου ημιχρόνου κατάφερε με τους Χάτσερ και Γκος αλλά και πολύ καλή άμυνα ζώνης να κάνει το δικό του ντεμαράζ και έφτασε να είναι και μπροστά στο σκορ (70-67), στα μέσα του τελευταίου δεκαλέπτου. Η ομάδα του Ρικ Πιτίνο ήταν πιο ψύχραιμη στο τέλος και με τους Καλάθη, Παπαπέτρου και Τόμας κατάφερε να πάρει και πάλι το προβάδισμα και εν τέλει την νίκη που το έδωσε άλλο ένα Κύπελλο

Ο Παναθηναϊκός πολύ δυνατά στο παρκέ. Μέσα από την καλή τους άμυνα, που υποχρέωναν τους αντιπάλους σε πολλά άστοχα σουτ από την περιφέρεια, οι «πράσινοι» έτρεξαν στο ανοικτό γήπεδο και με ενορχηστρωτή αρχικά τον Καλάθη και μετά με τον «ζεστό» τον Λάνγκφορντ έτρεξαν ένα σερί 17-0(!), στα επόμενα πέντε λεπτά, ενώ στη συνέχεια, η διαφορά έφτασε ακόμη και στο +19 (8-27) με καλάθι του Μήτογλου. Στο τελευταίο δίλεπτο της πρώτης περιόδου, οι Θεσσαλονικείς προσπάθησαν να μείνουν στο παιχνίδι με τον Χάτσερ, αλλά το μόνο που κατάφεραν ήταν να μειώσουν στο -14 (15-29).

Το δεύτερο δεκάλεπτο ήταν εντελώς διαφορετικό στο ξεκίνημά του, με τον ΠΑΟΚ να κάνει σερί 7-0 στο πρώτο τετράλεπτο και να μειώνει στο 14′ στους 7 πόντους (22-29). Αυτή την φορά ήταν ο Ρικ Πιτίνο ο οποίος κάλεσε τάιμ άουτ, καθώς το επιθετικό πρόβλημα ήταν σημαντικό για τους πράσινους. Το τρίποντο του Τζόουνς έφερε τον ΠΑΟΚ στο -6 (25-31), αλλά η απάντηση του Παναθηναϊκού ήταν άμεση με τον Λάνγκφορντ για το 25-34 στο 15′. Η διαφορά ήταν σταθερά γύρω στους δέκα πόντους, με τον Δικέφαλο να προσπαθεί να πλησιάσει χωρίς να τα καταφέρνει. Με το σκορ 39-27 (17′) και τον Παπαπέτρου να εκτελεί βολές, ο πίνακας του γηπέδου παρουσίασε πρόβλημα και υπήρξε μικρή διακοπή περίπου έξι λεπτών. Η εικόνα του τελικού δεν άλλαξε ιδιαίτερα και το ημίρονο έκλεισε τελικά με 46-36 υπέρ του τριφυλλιού.

Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε με ζώνη στο δεύτερο ημίχρονο, μπερδεύοντας τον Παναθηναϊκό και μάζεψε τη διαφορά στο 47-51 με Μαργαρίτη και Χάτσερ. Η ζώνη συνέχισε να δημιουργεί προβλήματα στους «Πράσινους», ο Χάτσερ με τρίποντο μείωσε στους 3 (51-54), αλλά ένα δικό του λάθος, έδωσε το καλάθι στον αιφνιδιασμό του Λάνγκφορντ για το 51-56. Στο τρίποντο του Παπαπέτρου, η απάντηση του ΠΑΟΚ ήταν με Μαργαρίτη κι ένα απίστευτο buzzer beater του Τζόουνς για το 58-59.

Με τρίποντο του Τζόουνς μπήκε και στην τέταρτη περίοδο ο ΠΑΟΚ, με αποτέλεσμα να πάρει για πρώτη φορά το προβάδισμα (62-59), στο ματς, με τον Παναθηναϊκό να αντιδρά άμεσα και με ισάριθμες… απαντήσεις των Καλάθη και Λάνγκφορντ, πήγε στο +4 (61-65). Από εκείνο το σημείο και έπειτα, το παιχνίδι απέκτησε νέο… εκνευρισμό με διαδοχικά άστοχα σουτ, αλλά οι Γκος και Τζόουνς με απανωτές «βόμβες» έστειλαν τον «Δικέφαλο του Βορρά» στο +3 (70-67), στα μισά. Εκεί, οι «πράσινοι» έσφιξαν την άμυνά τους και εκμεταλλευόμενοι τις ελεύθερες βολές (αφού είχαν το μπόνους) έκαναν ένα 8-0, για το +5 (70-75), στο 37’. Παρ’ όλα αυτά, οι παίκτες του Πιτίνο έκαναν λάθη και επέτρεψαν στους Θεσσαλονικείς να επιτρέψουν (73-75), στα 52’’ πριν τη λήξη. Όμως, στα τελευταία δευτερόλεπτα, ο Παναθηναϊκός διατήρησε την ψυχραιμία του και πήρε τη νίκη με το τελικό 73-79.

Τα δεκάλεπτα: 15-29, 36-46, 58-59, 73-79

Παναθηναϊκός (Πιτίνο): Τόμας 12 (2 τρίποντα, 10 ριμπάουντ), Πέιν, Λάνγκφορντ 17 (3 τρίποντα, 5 ριμπάουντ),Παπαπέτρου 10 (1), Γκιστ 14 (8 ριμπάουντ), Βουγιούκας, Λεκαβίτσιους, Κιλπάτρικ, Καλάθης 19 (2 τρίποντ,α 5 ριμπάουντ, 9 ασίστ, 5 λάθη), Αντετοκούνμπο 5 (1), Μήτογλου 2.

ΠΑΟΚ (Παπαθεοδώρου): Τζόουνς 9 (3), Τζέφερσον, Χρυσικόπουλος, Κόνιαρης, Τέπιτς (5 ριμπάουντ), Μαργαρίτης 13, Ζάρας 3 (1), Χάτσερ 23 (4/6 τρίποντα), Γκάρετ 10 (15 ριμπάουντ), Γκος 15 (4/10 τρίποντα).