Βήμα 8αδας έκανε ο Προμηθέας

Ο Προμηθέας επικράτησε με 69-57 της Τενερίφης και πήρε προβάδισμα πρόκρισης.

Ο Προμηθέας έκανε μεγάλη εμφάνιση και κέρδισε την Τενερίφη με 69-57 στο κλειστό «Δ.Τόφαλος» της Πάτρας, παίρνοντας προβάδισμα πρόκρισης στην 8αδα του Basketball Champions League.

Ο Μέιερ από νωρίς έδειξε τις διαθέσεις του και έθεσε τις βάσεις για να πάρει γερό προβάδισμα η ομάδα του από νωρίς, κάνοντας το 4,19 πριν τη λήξη της περιόδου το 12-7, φτάνοντας γρήγορα σε διψήφιο αριθμό πόντων. Η ομάδα της Πάτρας έφτασε και σε double score με τον Λίποβι να κάνει το 14-7, αλλά ο Άιβερσον είχε απαντήσεις για τους Ίβηρες, με την πρώτη περίοδο να τελειώνει στο +6 για τον «Πρόμη» που πήρε προβάδισμα με 21-15.

Βλέποντας ότι μπορεί, η ομάδα του Μάκη Γιατρά μπήκε χωρίς φόβο και με πολύ… πάθος στην δεύτερη περίοδο και κατάφερε 7,15 πριν το ημίχρονο να ανεβάσει τη διαφορά στο +11 με τον Μέιερ να είναι εύστοχος σε τρίποντο για το 30-19. Ο Βιντορέτα αποφάσισε να ρίξει στο παρκέ τον Ουάιντ, ο οποίος με την είσοδο του ροκάνισε τη διαφορά και με ένα προσωπικό σερί 6-0, έφερε το ματς στο 30-25. Από εκεί και πέρα άρχισε η τρίποντη καταιγίδα με τους Πατρινούς να κλείνουν το ημίχρονο με ποσοστό 80% από τα 6.75! Ο Μέιερ έκανε το 36-25 και έφτασε τους 18 πόντους 4,24 πριν το ημίχρονο, ενώ ο Κατσίβελης πυροβόλησε για το 44-27 1,05 πριν το φινάλε και ο Προμηθέας με απλό αλλά ξεκάθαρο τρόπο έγινε αφεντικό στο ματς και πήγε στα αποδυτήρια προηγούμενος με 47-31.

Τα ποσοστά των Πατρινών έπεσαν κατακόρυφα στο τρίτο δεκάλεπτο, ωστόσο οι παίκτες του Προμηθέα συνέχισαν να τα δίνουν όλα στο παρκέ, με αποτέλεσμα οι Ισπανοί να μην καταφέρουν να ρίξουν τη διαφορά κάτω από 10 πόντους (57-45) στο 30′.

Οι άμυνες είχαν σφίξει για τα καλά, με τις δύο ομάδες να φτάνουν πολύ δύσκολα στα καλάθια. Οι Πατρινοί κατάφεραν να διατηρήσουν τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα μέχρι τέλους, παίρνοντας σημαντικό προβάδισμα πρόκρισης (69-57) στα προημιτελικά της διοργάνωσης.

Δεκάλεπτα: 21-15, 47-31, 57-45, 69-57.

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Γιατράς): Κασελάκης 3 (1/7 σουτ, 2 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Κατσίβελης 2, Λίποβι 10 (2), Σαλούστρος 6 (0/5 τρίποντα), Τσαϊρέλης 2, Έλις 10 (10 ριμπάουντ), Γκίκας 14 (4/7 τρίποντα), Μέγιερ 22 (4/6 δίποντα, 4/4 τρίποντα), Παρκς.

ΤΕΝΕΡΙΦΗ (Βιντορέτα): Αμπρομάιτις 9 (1), Μπεϊράν 7 (1), Άιβερσον 16 (6 ριμπάουντ), Στάιγκερ 2 (1/7 σουτ), Γουάιτ 10 (1), Μπάσας 4, Μπρουσίνο, Ζιλέ 2, Νιάνγκ 4, Ρισότι, Σάιθ, Σαν Μιγκέλ 3 (1/7 σουτ).