Το «γύρισε» σε 20 λεπτά η Σίτι (vids)

Προ του φάσματος ενός ταπεινωτικού αποκλεισμού στα προημιτελικά του κυπέλλου Αγγλίας από τη Σουόνσι (ομάδα δεύτερης κατηγορίας) βρέθηκε η Μάντσεστερ Σίτι, η οποία όμως χρειάστηκε ένα 20λεπτο από τη στιγμή που συνήλθε για να μετατρέψει το εις βάρος της 2-0 σε 2-3 και να πάρει την πρόκριση για τα ημιτελικά. Οι «κύκνοι» προηγήθηκαν 2-0, με πέναλτι του Γκράιμς (20΄) και γκολ του Τσελίνα (29΄), και άντεξαν ως το 69΄.

Ο Πεπ Γκουαρντιόλα, που έκανε το αναμενόμενο rotation στην ενδεκάδα, επιστράτευσε Στέρλινγκ και Αγουέρο και είδε την ομάδα του να «γυρίζει» το ματς, με γκολ του Μπερνάρντο Σίλβα στο 69΄, αυτογκόλ του Νόρντφελτ στο 78΄ (η μπάλα βρήκε στην πλάτη του τερματοφύλακα μετά από άστοχο πέναλτι του Αγουέρο) και τέρμα του «Κουν» στο 88΄.

Νωρίτερα, η Γουότφορντ επικράτησε 2-1 της Κρίσταλ Πάλας και εξασφάλισε μία θέση στην τετράδα.

Ο Καπού στο 27΄ και ο Γκρέι στο 79΄ πέτυχαν τα γκολ των νικητών, ενώ οι φιλοξενούμενοι είχαν ισοφαρίσει προσωρινά με τον Μπατσουαγί στο 62΄. Ο Χοσέ Χολέμπας ήταν βασικός, αλλά αντικαταστάθηκε στο ημίχρονο από τον Μασίνα.