Γλίτωσαν στο τέλος Άγιαξ και Αϊντχόφεν

Ο «Αίαντας» πήρε τη νίκη με 1-0 στην έδρα της Φένλο χάρις σε πέναλτι στο 88ο λεπτό.

EREDIVISIE-2η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

Φορτούνα Σίταρντ-Αϊντχόφεν: 1-2

(Νοβάκοβτς 61’-Λοσάνο 33’, Ρίγκο 90’)

Λύτρωση στο 90’ για την Αϊτχόφεν που κέρδισε με 2-1 στην έδρα της Φορτούνα Σίταρντ.

Η Αϊντχόφεν προηγήθηκε με τον Λοσάνο στο 33’ αλλά στο 61’ ο Νοβάκοβιτς έκανε το 1-1. Οι φιλοξενούμενοι πίεσαν από εκεί και πέρα και στο 90 ο Ρίγκο έκανε το 1-2.

Φένλο-Άγιαξ: 0-1

(Τάντιτς 88’ πεν.)

Δύσκολο διπλό με 1-0 πήρε ο Άγιαξ στην έδρα της Φένλο και προβλημάτισε ξανά.

Το μοναδικό τέρμα πέτυχε με πέναλτι στο 88ο λεπτό ο Τάντιτς.

Μπρέντα-Ντε Γκράαφτσαπ: 3-0

(Τε Φρέντε 43’, Μετς 50’, Νίχολτ 65’)

Εύκολη νίκη για την Μπρέντα που επικράτησε της Ντε Γκρράφτσαπ με 3-0.

Ο Τε Φρέντε άνοιξε το σκορ στο 43ο λεπτό και ο Μετς έκανε το 2-0 στο 50’. Το τελικό 3-0 διαμόρφωσε ένα τέταρτο μετά ο Νιχολτ.

Χέρακλες-Ντεν Χάαγκ: 4-2

(Πέτερσον 3’ πεν., 68’, Φαν Χίντουμ 7’, Νταλμάου 43’-Μαλόουν 12’, Μπρόικερς 38’ αυτ.)

Σημαντική νίκη με 4-2 για τη Χέρακλες κόντρα στην Ντεν Χάαγκ.

Η Χέρακλες άνοιξε το σκορ μόλις στο 3ο λεπτό με πέναλτι του Πέτερσον και στο 7’ ο Φαν Χίντουμ έκανε το 2-0. Ο Μαλόουν μείωσε σε2-1 στο 12’ και στο 38’ ήρθε το 2-2 με αυτογκόλ του Μπρόικερς αλλά ο Νταλμάου έδωσε ξανά προβάδισμα στη Χέρακλες με γκολ στο 45’. Και στο 68’ ο Πέτερσον έγραψε το 4-2.