Την ήττα με 91-85 γνώρισε η Χίμκι στην έδρα της ουραγού, Νταρουσάφακα.

EUROLEAGUE-27η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

ΝΤΑΡΟΥΣΑΦΑΚΑ-ΧΙΜΚΙ: 91-85

Γήπεδο: VOLKSWAGEN ARENA

Η Χίμκι παρουσιάστηκε αδιάφορη στην Τουρκία και γνώρισε την ήττα από την ουραγό Νταρουσάφακα με 91-85, παρότι είχε τους Σβεντ (31 πόντοι, 4 ρ., 2 ας.) και Μίκεϊ (22 πόντοι, 4 ρ., 3 κλ.) σε μεγάλο βράδυ. Οι Τούρκοι, με τους «δίδυμους πύργους», Έβανς-Έρικ να κάνουν όργια, πήραν τη νίκη κι έφτασαν στο 4-23. Αντίθετα η Χίμκι έπεσε στο 9-18.

Η Χίμκι μπήκε με… φόρα στο ματς και η τριάδα των Σβεντ, Χάρισον, Μίκεϊ έδωσε τον ρυθμό για να προηγηθεί η ομάδα τους με 23-17 στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου. Οι γηπεδούχοι ανέβασαν πάντως στροφές στη συνέχεια και επέβαλλαν τον ρυθμό τους, έχοντας σε ρόλο οδηγού τους Τζέρεμι Έβανς και Τόνι Ντάγκλας. Έτσι, οι Τούρκοι πήγαν στα αποδυτήρια έχοντας ελαφρύ προβάδισμα (48-46).

Η «Νταρού» προσπάθησε να ξεφύγει στο δεύτερο μέρος, όμως η Χίμκι, με… μπροστάρη τον Σβεντ, έμεινε συνεχώς κοντά στο σκορ. Μάλιστα, στο 30ο λεπτό ανέκτησε το προβάδισμα (63-65), δίνοντας μεγάλο ενδιαφέρον στη τελευταία περίοδο του ματς.

Ένα γρήγορο 13-5 των γηπεδούχων έφερε την Νταρουσάφακα ξανά μπροστά στο σκορ (76-70) και οι Τούρκοι ανέβασαν στροφές, με πρωταγωνιστή τον Μάικλ Έρικ. Η συνέχεια δεν άλλαξε τα δεδομένα και η Νταρουσάφακα έφτασε στη νίκη, παρά την μεγάλη προσπάθεια των φιλοξενούμενων στο τέλος.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 17-23, 48-46, 63-65, 91-85.

ΝΤΑΡΟΥΣΑΦΑΚΑ (Ερνάκ): Ακάι 6 (5 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Μπαϊγκούλ, Κοσούτ, Ντεμίρ 4, Κιντ 6, Οζντεμίρογλου 5, Ντάγκλας 20 (3/8 τρίποντα, 6 ασίστ), Πέινερς 5, Ντίμπλερ 3, Εβανς 20 (7/10 δίποντα, 8 ριμπάουντ), Ερικ 22 (10/12 δίποντα, 15 ριμπάουντ).

ΧΙΜΚΙ (Κουρτινάιτις): Σβεντ 31 (5/12 τρίποντα), Κρόκερ, Μάρκοβιτς 5 (8 ασίστ), Χάρισον 9, Μόνια 6, Ζούμπκοβ 6, Τζένκινς 2, Τόμας 4, Μίκι 22 (8/9 δίποντα, 2/2 τρίποντα).