Το Λουξεμβούργο κέρδισε με 2-1 τη Λιθουανία παρότι είχε βρεθεί πίσω στο σκορ.

ΠΡΟΚΡΙΜΑΤΙΚΑ EURO 2020-2ος ΟΜΙΛΟΣ-1η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

ΛΟΥΞΕΜΒΟΥΡΓΟ-ΛΙΘΟΥΑΝΙΑ: 2-1

Γήπεδο: Stade Josy Barthel

Τεράστιο τρίποντο για το Λουξεμβούργο που κέρδισε τη Λιθουανία με 2-1 παρότι βρέθηκε πίσω στο σκορ.

Στο 14ο λεπτό ο Μικολιούνας έβγαλε όμορφα στον Τσέρνιτς που πλάσαρε ιδανικά για το 0-1, ενώ στο 29’ μετά από κόρνερ ο Κλιμαβίτσιους πήρε την κεφαλιά αλλά αστόχησε. .  Οι γηπεδούχοι ανέβασαν στροφές και στο 45ο λεπτό, ο Τιλ πέρασε φοβερή κάθετη μπαλιά στον Μπαρέιρο Μάρτινς κι εκείνος από κοντά πλάσαρε για το 1-1.

Μάλιστα στο 55ο λεπτό ο Ροντρίγκες με φοβερό δεξί πλασέ έξω από την περιοχή έκανε το 2-1. Στο 57’ και στο 58’ ο Μόρις σταμάτησε τα σουτ των Μικολιούνας και Κλιμαβίτσιους ενώ στο 66’ το σουτ του Ο.Τιλ πέρασε λίγο έξω.

ΛΟΥΞΕΜΒΟΥΡΓΟ: Μόρις, Σανό, Ντα Μότα (58’ Μπένσι), Κ.Μάρτινς, Ροντρίγκες, Ζέρσον, Τιλ (78’ Τουρπέλ), Ο.Τιλ, Κάρλσον, Γιανς Μπ.Μάρτινς (67’ Σινάνι).

ΛΙΘΟΥΑΝΙΑ: Σέτκους, Νοβικόβας (56’ Ζούλπα), Κλιμαβίτσιους, Γιανκάουσκας, Μικολιούνας (78’ Μαράζας), Τσέρνιτς, Σλίβκα, Μπαβικας, Σλαβίτσκας, Κουκλίς, Πετραβίτσιους (61’ Βάλσκις).