Άλλα αθλήματαΒόλεϊΤοπικά Σπορ

Ήττα σε ισορροπημένο ματς για τον ΑΟ Λαμίας!

Δεν τα κατάφερε στον πρώτο αγώνα των πλέι οφ της Pre League ο ΑΟ Λαμίας με αντίπαλο την ΑΕΚ.

Η γυναικεία ομάδα βόλεϊ της ΑΕΚ επικράτησε με 3-1 σετ του ΑΟ Λαμίας στη Νέα Φιλαδέλφεια παίρνοντας έτσι το πλεονέκτημα για την πρόκριση στην επόμενη φάση των πλέι οφ του πρωταθλήματος της Pre League.

Επόμενος αγώνα ανάμεσα στις δυο ομάδες θα είναι το Σάββατο (13/04) στις 18:00 το απόγευμα στη Λαμία.

Το ματς

Ισορροπημένος ήταν ο αγώνας στο ξεκίνημα με τις δυο ομάδες να μένουν κοντά στο σκορ (4-4, 6-6). Η ΑΕΚ ανέβασε τον ρυθμό της και κατάφερε να ξεφύγει στο σκορ (11-7), με τη Λαμία να μην μπορεί να βρει λύσεις και έτσι η διαφορά εκτοξεύτηκε (14-7). Από εκείνο το σημείο τα κορίτσια της ΑΕΚ συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και διατήρησαν τα ηνία (19-12), με αποτέλεσμα να κάνουν το 1-0 στα σετ (25-16).

Στον ίδιο ρυθμό ξεκίνησε και το δεύτερο σετ, αφού καμία από τις δυο ομάδες δεν μπορούσε να ξεφύγει (4-4). Τελικά, η Λαμία πήρε κάποιους πόντους, που της έδωσαν ένα μικρό προβάδισμα (5-7, 7-9), το οποίο η Ένωση ροκάνισε και πήρε και προβάδισμα (11-10, 18-16). Οι «κιτρινόμαυρες» παρέμειναν μπροστά (21-17) και τελικά έκαναν το 2-0 στα σετ (25-17).

Στο τρίτο σετ η Λαμία ανέβασε την απόδοσή της και πίεσε την ΑΕΚ (5-8). Η Ένωση παρουσίασε κακή εικόνα σε μπλοκ και υποδοχή και δεν μπορούσε να βρει λύσεις (5-13), με αποτέλεσμα οι φιλοξενούμενοι να μειώσουν σε 2-1 στα σετ (09-25).

Στο τέταρτο σετ η ΑΕΚ δεν άφησε περιθώρια στη Λαμία και πήρε από νωρίς τα ηνία (17-14), με αποτέλεσμα να κάνει εύκολα το 3-1 στα σετ (25-17).

Τα σετ: 25-16, 25-17, 09-25, 25-17.