Άλλα αθλήματαΒόλεϊΤοπικά Σπορ

Αποχαιρέτησε τα πλέι οφ με ψηλά το κεφάλι ο ΑΟΛ!

Αν και ξεκίνησε εξαιρετικά, ο ΑΟ Λαμίας γνώρισε μια ακόμη ήττα από την ΑΕΚ και αποκλείστηκε από τα πλέι οφ της Pre League.

Την ήττα με 1-3 σετ γνώρισε ο ΑΟ Λαμίας από την ΑΕΚ, στη ρεβάνς των πλέι οφ της Pre League γυναικών.

Το ματς

Πολύ κακό ήταν το ξεκίνημα της ΑΕΚ στο παιχνίδι και αυτό έδωσε τη δυνατότητα στη Λαμία να κάνει το παιχνίδι της και να χτίσει μια μικρή διαφορά (7-4), η οποία ανέβαινε (15-5).

Η Ένωση δεν μπορούσε να βρει λύσεις και έτσι οι κοριτσάρες του Ηλία Αγγέλη παρέμειναν σε θέση οδηγού (22-9), μέχρι που τελικά έκανε το 1-0 στα σετ (25-14).

Παρά την πίεση της Λαμίας (13-14) η ΑΕΚ ανέβασε την απόδοσή της και κατάφερε να περάσει μπροστά ακόμα και με 4 πόντους (14-18). Οι «κιτρινόμαυρες» διατήρησαν τα καλά ποσοστά τους σε άμυνα και επίθεση και τελικά κατάφεραν να ισοφαρίσουν σε 1-1 σετ (15-25).

Στο τρίτο σετ η αθηναϊκή ομάδα μπήκε από νωρίς με όρεξη και ενέργεια και έτσι πήρε τα ηνία με ευκολία (4-7). Η πορεία δεν είχε κάποια αλλαγή, αφού οι «κιτρινόμαυρες» διατήρησαν ένα καλό ρυθμό μια διαφορά ασφαλείας (10-14). Έτσι, η ΑΕΚ πήρε προβάδισμα με 2-1 στα σετ (19-25).

Με τον ίδιο ρυθμό συνεχίστηκε το τέταρτο σετ (12-15). Η ΑΕΚ είχε εξαιρετική εικόνα σε μπλοκ και υποδοχή και δεν αντιμετωπίσει το παραμικρό πρόβλημα απέναντι στη Λαμία (13-19), φτάνοντας τελικά στη νίκη με 3-1 σετ (21-25).

Τα σετ: 25-14, 15-25, 19-25, 21-25.