Οι Σπερς «πάτησαν» τους Νάγκετς, όλα για όλα στο Game 7 (vid)

Οι Σαν Αντόνιο Σπερς επικράτησαν 120-103 των Ντένβερ Νάγκετς, ισοφάρισαν σε 3-3 και η πρόκριση θα κριθεί σε έβδομο ματς στο Ντένβερ.

NBA PLAYOFFS

Σαν Αντόνιο Σπερς-Ντένβερ Νάγκετς 120-103 (3-3)

Οι Σαν Αντόνιο Σπερς άφησαν πίσω τις βαριές ήττες, στους δυο προηγούμενους αγώνες, και στο έκτο ματς διέσυραν 120-103 τους Ντένβερ Νάγκετς, ισοφαρίζοντας τη σειρά σε 3-3. Πλέον, η ομάδα που θα νικήσει στο έβδομο και τελευταίο ματς της σειράς, θα γίνει στο Ντένβερ, θα πάρει το εισιτήριο για τα ημιτελικά της Δύσης.

Οι Σπερς μπήκαν από την αρχή δυνατά στο παρκέ και ξέφυγαν με 22-12 στην πρώτη περίοδο και τελικά με 34-24. Οι Νάγκετς αντέδρασαν στην δεύτερη περίοδο και χάρη σε ένα ξέσπασμα πέρασαν μπροστά με 47-50, ωστόσο το τέλος της δεύτερης περιόδου βρήκε το Σαν Αντόνιο να προηγείται με 64-60.
Στην τρίτη περίοδο το ντέρμπι συνεχίστηκε, με τους Σπερς όμως να έχουν πάντα το προβάδισμα και να πηγαίνουν στην τέταρτη περίοδο προηγούμενοι με 90-85. Επιπλέον, οι γηπεδούχοι “έτρεξαν”, μέσα σε έξο λεπτά, ένα επιμέρους σκορ 17-2 και η διαφορά πήγε στο +20 (107-87), “καθαρίζοντας” το παιχνίδι, με τις δύο ομάδες να σκέφτονται έκτοτε το Game 7.

O ΛαΜάρκους Όλντριτζ με 26 πόντους και 10 ριμπάουντ ήταν ο κορυφαίος των νικητών, με τον ΝτεΜάρ ΝτεΡόζαν να προσθέτει 25 πόντους και τον Ρούντι Γκέι 19 πόντους.
Για τους Νάγκετς, ο Νίκολα Γιόκιτς είχε 43 πόντους (ρεκόρ στην ιστορία των Νάγκετς για αγώνα playoffs), 12 ριμπάουντ και 9 ασίστ, ο Τζαμάλ Μάρεϊ 16 πόντους και ο Γκάρι Χάρις 14 πόντους.

Τα δωδεκάλεπτα: 34-24, 64-60, 90-85, 120-103

Σπερς: Όλντριτζ 26 (10 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Πετλ 8 (9 ριμπάουντ), Γουάιτ 13, ΝτεΡόζαν 25 (7 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Φορμπς 12, Γκέι 19, Μιλς 6, Μπελινέλι 9, Μοτιεγιούνας, Ποντέξτερ, Κάνινγκχαμ, Γουόκερ 2

Νάγκετς: Μίλσαπ 12, Κρεγκ 5 (6 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Γιόκιτς 43 (12 ριμπάουντ, 9 ασίστ), Μάρεϊ 16 (6 ασίστ), Χάρις 14, Πλάμλι 5, Μόρις 4, Μπίσλεϊ 2, Μπάρτον 2, Ερνανγκόμεζ, Βάντερμπιλτ, Λάιλς