«Δολοφόνησε» του Σέλτικς ο Γιάννης!(vid)

Ο Αντετοκούνμπο έβαλε 32 πόντους και οι Μιλγουόκι Μπακς νίκησαν στη Βοστώνη, 123-116, παίρνοντας ξανά το πλεονέκτημα έδρας στα ημιτελικά της Ανατολής…

ΗΜΙΤΕΛΙΚΑ ΑΝΑΤΟΛΗΣ

Μπόστον Σέλτικς-Μιλγουόκι Μπακς 116-123 (1-2)

Με ρεσιτάλ σε άμυνα και επίθεση και τον Γιάννη Αντετοκούνμπο να οργιάζει, οι Μιλγουόκι Μπακς πήραν πίσω το πλεονέκτημα έδρας, νικώντας στο “TD Garden” τους Μπόστον Σέλτικς, 123-116, και απέκτησαν προβάδισμα 2-1 στη σειρά των ημιτελικών στην Ανατολή.

Οι Σέλτικς μπήκαν καλύτερα στο παιχνίδι και προηγήθηκαν 10-6, με τους Μπακς, ωστόσο, να βελτιώνουν την άμυνά τους, τον Γιάννη να ξεκινάει πολύ επιθετικά και την ομάδα του Μιλγουόκι να περνάει μπροστά, 14-16, χάρη σε σερί 6-0. Ακολούθησαν έξι αναπάντητοι πόντοι από τους Σέλτικς, για το 22-21, με την ομάδα της Βοστώνης να βρίσκει ρυθμό και να κλείνει την πρώτη περίοδο, έχοντας προβάδισμα πέντε πόντων, 30-25. Με το ξεκίνημα του δεύτερου δωδεκάλεπτου, οι Μπακς ισοφάρισαν, αλλά με τον Κάιρι Ίρβινγκ σε εξαιρετική κατάσταση, οι Σέλτικς βρέθηκαν στο +12, 46-32. Οι φιλοξενούμενοι πλησίασαν στους πέντε πόντους, 46-41, το τρίποντο του Χόρφορντ έκανε το 53-45, αλλά με επιμέρους 10-3 οι Μπακς έφτασαν σε απόσταση αναπνοής, 56-55, στο φινάλε του ημιχρόνου.

Η τρίτη περίοδος ξεκίνησε με τους Μιλγουόκι Μπακς να περνάνε μπροστά, για πρώτη φορά μετά το 11ο λεπτό, 62-63, με τις δυο ομάδες να πηγαίνουν πόντο-πόντο, μέχρι να συμβεί το ξέσπασμα των Μπακς, όπως συνέβη και στο δεύτερο παιχνίδι. Ο Αντετοκούνμπο έκατσε στον πάγκο με τρία φάουλ, με το σκορ στο 76-77, αλλά οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να κάνουν σερί 12-0 και να προηγηθούν με +11, 82-93. Οι Σέλτικς κατέβασαν τη διαφορά, στο φινάλε της περιόδου, 87-95, και στο ξεκίνημα της τελευταίας ο Αντετοκούνμπο έφερε τους Μπακς στο +11, 90-101. Μέσα από την άμυνά τους, οι Μπακς κατάφεραν να ελέγξουν το ματς, και προηγήθηκαν και με +17, 94-111. Οι Σέλτικς έμοιαζαν ανήμποροι να αντιδράσουν και τα τελευταία λεπτά απέκτησαν διαδικαστικό χαρακτήρα, πριν το τελικό 116-123.

Φοβερός ο Αντετοκούνμπο, τελείωσε το παιχνίδι με 32 πόντους (8/13 δίποντα, 16/22 βολές), έχοντας επίσης 13 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 2 κλεψίματα και 3 τάπες).

Στην αντίπερα όχθη, ο Καϊρί Ίρβινγκ πέτυχε 13 από τους 29 πόντους του στο πρώτο δωδεκάλεπτο, αλλά χρειάστηκε 22 σουτ, ενώ ο Τζέισον Τέιταμ (20 πόντοι) έκανε την καλύτερη εμφάνισή του στη σειρά.

Τα ξημερώματα της Τρίτης ο τέταρτος αγώνας, ξανά στην έδρα των Σέλτικς.

Τα δωδεκάλεπτα: 30-25, 56-55, 87-95, 116-123

Σέλτικς: Μόρις 16 (8 ριμπάουντ), Τέιταμ 20 (11 ριμπάουντ), Χόρφορντ 17 (8 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Ιρβινγκ 29 (8/22 σουτ, 6 ασίστ), Μπράουν 18, Τάις, Οτζελέγε 6, Χέιγουορντ 10 (7 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Μπέινς, Ροζίερ.

Μπακς: Μίροτιτς 13, Αντετοκούνμπο 32 (13 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 3 τάπες), Μίντλετον 20, Λόπεζ 7, Μπλέντσο 9, Ιλιασόβα 5, Χιλ 21 (9/12 σουτ), Φρέιζιερ, Σνελ 2, Κόνατον 14 (7 ριμπάουντ).