Νέα από ΕλλάδαΠοδόσφαιρο

Superleague, η βαθμολογία: Ο ΠΑΟΚ στο -2 από την ΑΕΚ, σε θέση playoff ο ΟΦΗ!

Δύο από τα πολλά «χρωστούμενα» λόγω κορονοϊου ματς έγιναν την Τετάρτη με τους ΠΑΟΚ και ΟΦΗ να είναι αυτοί που έβαλαν στο... σακούλι τους τα πολύτιμα τρίποντα. #slgr #βαθμολογία #ομάδες #πρωτάθλημα #slgrinterwetten #season2021_2022

Δύο από τα πολλά «χρωστούμενα» λόγω κορονοϊου ματς έγιναν την Τετάρτη με τους ΠΑΟΚ και ΟΦΗ να είναι αυτοί που έβαλαν στο… σακούλι τους τα πολύτιμα τρίποντα. #slgr #βαθμολογία #ομάδες #πρωτάθλημα #slgrinterwetten #season2021_2022

Στην Τούμπα αναμετρήθηκαν ΠΑΟΚ και Παναιτωλικός, δύο από τις ομάδες που το προηγούμενο διάστημα… χτυπήθηκαν έντονα από τον covid19, γι’ αυτό άλλωστε παρουσιάστηκαν στο γήπεδο αφενός με αρκετές απουσίες, αφετέρου με σημάδια κόπωσης καθώς χάθηκαν αρκετές προπονήσεις. Τελικά οι Θεσσαλονικείς ήταν αυτοί που αν και δεν γοήτευσαν, χαμογέλασαν καθώς πήραν την πολύτιμη νίκη με σκόρερ τον «συνήθης ύποπτο».

Ο Κούρτιτς στο πρώτο από τα δύο πέναλτι που εκτέλεσε δεν εκμεταλλεύτηκε το «δώρο» του Μελίσσα, αφού ο κίπερ του Παναιτωλικού απέκρουσε με τα πόδια και διόρθωσε το λάθος του. Λίγο αργότερα όμως από το ίδιο σημείο ο Σλοβένος άσος του ΠΑΟΚ δεν λάθεψε. Αυτή τη φορά διάλεξε γωνία και έβαλε τον Δικέφαλο του Βορρά μπροστά στο σκορ. Στις καθυστερήσεις η ομάδα του Ρασβάν Λουτσέσκου βρήκε γκολ και με τον Ζαμπά στην επιστροφή του στη Θεσσαλονίκη και είναι πλέον στο -2 από την ΑΕΚ στον βαθμολογικό πίνακα.

Στη Ριζούπολη, σε εξ αναβολής αγώνα της 13ης αγωνιστικής ο ΟΦΗ πήρε σπουδαία νίκη κόντρα στον Απόλλωνα Σμύρνης, που τον κράτησε για τα καλά σε τροχιά πλέι οφ, αφού πλέον ισοβαθμεί στους 26 βαθμούς με τον Παναθηναϊκό (με ματς λιγότερο) και τον ΠΑΣ Γιάννινα. Η φάση του 19ου λεπτού ήταν η κομβική της αναμέτρησης. Σε εκείνο το λεπτό οι Κρητικοί κέρδισαν πέναλτι και παράλληλα απέκτησαν και αριθμητικό πλεονέκτημα καθώς είδε την κόκκινη κάρτα ο Γιακιμόβσκι. Μπορεί το πέναλτι να το έχασε ο Νέιρα, στέλνοντας την μπάλα στο δοκάρι όμως το γεγονός ότι ο Απόλλωνας έπαιζε με δέκα έκανε τα πράγματα πιο εύκολα. Λίγα λεπτά μετά την απώλεια του πέναλτι, σε διάστημα δύο λεπτών (24΄και 26΄) ο Λάμπρου βρήκε δίχτυα κι άνοιξε το δρόμο για το εύκολο τρίποντο του ΟΦΗ. Οι Κρητικοί συνέχισαν με το πόδι στο γκάζι και στην επανάληψη για το τελικό 0-3 που έγραψε με απευθείας φάουλ ο Γκαγέγκος. Από την άλλη, το ντεμπούτο του Γερμανού Μάρκο Γκρότε στον πάγκο της «Ελαφράς Ταξιαρχίας» έγινε με το… αριστερό, με τον Απόλλωνα να παραμένει στην τελευταία θέση της βαθμολογίας.