Διέσυραν την Μπενεβέντο με 6-2 οι «νερατζούρι».

COPPAITALIA-ΦΑΣΗ ΤΩΝ 16

Ίντερ-Μπενεβέντο: 6-2

(Ικάρντι 3’ πεν., Καντρέβα 7’, 90+5’, Νταλμπέρ 45+1’, Λαουτάρο Μαρτίνες 48’, 66’-Ινσίνιε 58’, Μπαντινέλι 74’)

Για πλάκα στους «8» η Ίντερ που διέσυρε την Μπενεβέντο με 6-2.

Στο 2ο μόλις λεπτό ο Καντρέβα κέρδισε πέναλτι από τον Αντέι και ο Ικάρντι από την άσπρη βούλα έκανε το 1-0. Στο 5’ η Μπενεβέντο έχασε ευκαιρία με κεφαλιά του Παντέλι ενώ στο 6’ ο Ικάρντι είχε δοκάρι και στην εξέλιξη της φάσης ο Καντρέβα έκανε το 2-0 με πλασέ από κοντά. Στο 35’ το σουτ του Κόντα κόντραρε στον Νταλμπέρ και στο 45+1’ ο Πέρισιτς έβγαλε για τον Νταλμπέρ που έκανε το 3-0 από αριστερά.

Στο 48ο λεπτό ο Λαουτάρο Μαρτίνες έκανε το 4-0 μετά  από σέντρα του Πέρισιτς ενώ η Μπενεβέντο μείωσε στο 58’ με τον Ρομπέρτο Ινσίνιε. Όμως στο 66’ ο Πέρισιτς σέρβιρε ξανά στον Μαρτίνες που διαμόρφωσε το 5-1 και στο 74’ ο Μπαντινέλι έγραψε το 5-2. Στο 90+5’ ο Καντρέβα με ο 2ο προσωπικό του γκολ στο ματς έκανε το 6-2.