Άλλα αθλήματαΜπάσκετ

Πήρε την τρίτη θέση η Ρεάλ!

Στον μικρό τελικό της παρηγοριάς η Ρεάλ Μαδρίτης έδειξε μεγαλύτερη αποφασιστικότητα και πήρε άνετη νίκη κόντρα στην Φενέρ με 75-94, τερματίζοντας στην 3η θέση της Ευρωλίγκα.

Κορυφαίος για τους Ισπανούς ήταν ο Γκουστάβο Αγιόν, ο οποίος τέλειωσε το ματς έχοντας 23 πόντους με 11/11 δίποντα.

Από τους Τούρκους, πρώτος σκόρερ ήταν ο Σλούκας με 17 πόντους, 1 ριμπάουντ και 6 ασίστ, αλλά το χειρότερο για εκείνους ήταν ο σοβαρός τραυματισμός του Έρικ Γκριν, τρία λεπτά πριν τη λήξη.

Η Ρεάλ Μαδρίτης ξεκίνησε εξαιρετικά την αναμέτρηση και προηγήθηκε με 13-5 με τον Γκουστάβο Αγιόν να είναι πρωταγωνιστής (8 π., 4/4 δίποντα). Οι Ισπανοί συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και εκτόξευσαν τη διαφορά πάνω από τους 10 πόντους με τρίποντο του Ρούντι (9-22) και την κράτησε σε υψηλά στάνταρ μέχρι το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου (16-24).

Οι τυπικά φιλοξενούμενοι συνέχισαν να έχουν τον έλεγχο του ματς μέχρι και τα μέσα της δεύτερης περιόδου (24-31). Σ΄εκείνο το σημείο, όμως, η Φενέρμπαχτσε έτρεξε ένα σερί 8-0 και κατάφερε να περάσει μπροστά στο σκορ ύστερα από αρκετή ώρα (32-31). Οι δύο ομάδες συνέχισαν να είναι κοντά στο σκορ μέχρι και το τέλος του ημιχρόνου, με την τουρκική ομάδα να έχει προβάδισμα 2 πόντων (40-38).

Ο Γκουστάβο Αγιόν συνέχισε να κάνει μαγικά πράγματα (8/8 δίποντα) και έβαλε ξανά μπροστά την ισπανική ομάδα (48-49). Η Ρεάλ Μαδρίτης κατάφερε να ξεφύγει με 6 πόντους (50-56), αλλά η Φενέρ έτρεξε εκ νέου σερί 10-0 και ανέκτησε τα ηνία του σκορ (60-56), αλλά ο Μεξικανός σέντερ της Ρεάλ ήταν ασταμάτητος (11/11 δίποντα) και κράταγε τους Ισπανούς μπροστά στο σκορ (63-69).

Η Ρεάλ ξεκίνησε φανταστικά το τελευταίο δεκάλεπτο και με ένα απίστευτο σερί 15-0 καθάρισε το ματς (63-83). Μέχρι το φινάλε δεν άλλαξε κάτι και η ομάδα του Λάσο πήρε τη νίκη με 94-75 και κατέκτησε την τρίτη θέση στη φετινή Ευρωλίγκα.

Τα δεκάλεπτα: 16-24, 40-38, 63-69, 75-94.

ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ (Ομπράντοβιτς): Γκριν 4, Μέλι 7 (1), Μαχμούτογλου 14 (3), Κάλινιτς 8 (2), Μπιπέροβιτς, Σλούκας 17 (2), Αρνά, Γκούντουριτς 11 (2), Βέσελι 6, Γκιουλέρ 4, Ντουβερίογλου 4 (9 ριμπάουντ).

ΡΕΑΛ (Λάσο): Κοζέρ 13 (2), Φερνάντεθ 6, Καμπα΄τσο 12 (1 τρίποντο, 15 ασίστ), Ρέγες 6, Αγιόν 23 (11/11 δίποντα, 11 ριμπάουντ), Γιούστα 2, Κάρολ 8 (2), Ταβάρες 2, Γιουλ 4, Ντεκ 3 (1), Πρέπελιτς 3 (1), Τόμκινς 12 (2).