Νοκ άουτ οι Μπακς, στους τελικούς οι Ράπτορς

Ένα μπλακ άουτ στη τελευταία περίοδο και δυο χαμένα ριμπάουντ στο τέλος στοίχισαν στους Μιλγουόκι Μπακς, με τους Τορόντο Ράπτορς να νικάνε 100-94, να κάνουν το 4-2 στη σειρά των τελικών της Ανατολής και να προκρίνονται στους τελικούς του NBA.

ΤΕΛΙΚΟΙ ΑΝΑΤΟΛΗΣ

Τορόντο Ράπτορς-Μιλγουόκι Μπακς 100-94 (4-2)

Για τρεις περιόδους, οι Μιλγουόκι Μπακς είχαν το προβάδισμα και τον έλεγχο του έκτου τελικού, αλλά με επιμέρους σκορ 26-3, μεταξύ τρίτου και τέταρτου δωδεκάλεπτου, οι Τορόντο Ράπτορς έφεραν τούμπα το ματς, νίκησαν 100-94 και για πρώτη φορά στην ιστορία τους προκρίθηκαν στους μεγάλους τελικούς του NBA, κερδίζοντας τη σειρά με 4-2.

Οι Μπακς μπήκαν αποφασισμένοι για τη νίκη και με σερί 11-0 προηγήθηκαν 6-14, με τους Ράπτορς να αντιδρούν, να ισοφαρίζουν 26-26, αλλά τους φιλοξενούμενους να βρίσκουν λύσεις από την περιφέρεια και έτσι να πάρουν διψήφια διαφορά, 18-31, στο φινάλε της πρώτης περιόδου. Η ευστοχία στα τρίποντα συνεχίστηκε και στο δεύτερο δωδεκάλεπτο, για τους Μπακς, με τη διαφορά να φτάνει στο +15, 23-38. Στη συνέχεια όμως, οι Μπακς κόλλησαν στην επίθεση, δίνοντας την ευκαιρία στους Ράπτορς να κατεβάσουν τη διαφορά σε μονοψήφιο νούμερο, 41-45, με επιμέρους 18-7. Τελικά, το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τους Μπακς να προηγούνται 43-50.
Με δυο συνεχόμενα καλάθια του Γιάννη και με σερί 8-0 οι Μπακς βρέθηκαν να προηγούνται με 52-65, στη τρίτη περίοδο, και, χάρη στα τρίποντα, η διαφορά έφτασε τη μέγιστη τιμή της, 61-76. Γρήγορα όμως, οι Ράπτορς “ροκάνισαν” τη διαφορά και με σερί 10-0 έκαναν το 71-76.
Χάρη σε επιμέρους σκορ 26-3, σε διάστημα επτά λεπτών, η ομάδα του Τορόντο κατάφερε, όχι μόνο να φέρει το ματς στα ίσια, 78-78, στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου, αλλά και να προηγηθεί 87-79. Οι Μπακς δεν το έβαλαν κάτω και με επτά αναπάντητους πόντους μείωσαν στο πόντο, 87-86. Μέχρι το φινάλε, οι Ράπτορς κράτησαν το προβάδισμα και πήραν την πρόκριση, χάρη στο τελικό 100-94.

Με 27 πόντους, 17 ριμπάουντ και 7 ασίστ, ο Καουάι Λέοναρντ ήταν ο κορυφαίος των νικητών.

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο έβαλε 21 πόντους, μάζεψε 11 ριμπάουντ και μοίρασε 4 ασίστ σε 40:32 λεπτά συμμετοχής.

Τα δωδεκάλεπτα: 18-31, 43-50, 71-76, 100-94

Ράπτορς: Λέοναρντ 27 (17 ριμπάουντ), Σιάκαμ 18, Γκασόλ 6, Λάουρι 17 (8 ασίστ), Γκριν, ΒανΒλίτ 14 (4/5 τρίποντα), Πάουελ 9, Ιμπάκα 9.

Μπακς: Αντετοκούνμπο 21 (11 ριμπάουντ), Μίντλετον 14, Λόπεζ 18, Μπρόγκντον 10, Μπλέντσο 8, Κόνατον, Ιλιασόβα 13 (6 ριμπάουντ), Χιλ 10.