Πέρασαν Γάνδη, Λέγκια και Τορίνο

Προκρίθηκαν ήδη οι τέσσερις από τις 9 ομάδες που απασχολούσαν την ΑΕΚ στον 2ο προκριματικό γύρο του Europa League.

EUROPA LEAGUE-2ος ΠΡΟΚΡΙΜΑΤΙΚΟΣ ΓΥΡΟΣ

Μάλμε-Ντομζάλε: 3-2 (2-2)

(Λεβίτσκι 21’, Ρόζενμπεργκ 32’, Μπένγκτσον 83’-Νίκολσον 12’, Κάριτς 45+1’)

Μετά από ένα φανταστικό ματς, η Μάλμε κέρδισε με 3-2 την Ντομζάλε και πέρασε στην επόμενη φάση καθώς το πρώτο ματς είχε λήξει ισόπαλο, 2-2.

Η Ντομζάλε αιφνιδίασε τη Μάλμε καθώς άμνοιξε το σκορ με τον Νίκολσον στο 12ο λεπτό αλλά στο 21’ ο Λεβίτσκι ισοφάρισε σε 1-1. Και στο 32΄ο Ρόζενμπεργκ έκανε το 2-1 για τη Μάλμε, φέρνοντας τούμπα το ματς. Η Ντομζάλε ισοφάρισε σε 2-2 στο 45+1’ με τον Κάριτς και μαζί ισοφάρισε και το σκορ του πρώτου αγώνα. Τη νίκη-πρόκριση στη Μάλμε χάρισε ο Μπένγκτσον με γκολ στο 83ο λεπτό.

Ντέμπρετσεν-Τορίνο: 1-4 (0-3)

(Γκάρμπα 52′-Τζάτζα 25’, Ίτσο 32’, Μπελότι 69’)

Εύκολα πέρασε η Τορίνο, που νίκησε με 4-1 στην έδρα της Ντέμπρετσεν (είχε νικήσει με 3-0 και στην Ιταλία.

Η Τορίνο δεν αντιμετώπισε πρόβλημα σε κανένα σημείο του ματς και στο 25’ ο Τζάτζα άνοιξε το σκορ ενώ στο 32 ο Ίτσο έγραψε το 0-2. Η Ντέμπρετσεν μείωσε σε 1-2 στο 52ο λεπτό με τον Γκάρμπα, αλλά ο Μπελότι έκανε το 1-3 στο 69’. Το τελικό 1-4 διαμόρφωσε στο 90+2’ ο Μίλιτσο.

Βιτορούλ-Γάνδη: 2-1 (3-6)

(Ιάνκου 47’ πεν., 61’ πεν.-Γιάρεμτσουκ 38’)

Τι κι αν έχασε με 2-1 στην έδρα της Βιτορούλ, η Γάνδη πέρασε στην επόμενη φάση καθώς είχε νικήσει με 6-3 στο πρώτο ματς. Η βελγική ομάδα ήταν από εκείνες που η ΑΕΚ θα ήθελε να μείνουν εκτός για να βρεθεί στο γκρουπ των δυνατών στα πλέι οφς, αλλά εξ αρχής ήταν κάτι πολύ δύσκολο λόγω του αποτελέσματος του πρώτους αγώνα.

Η Γάνδη δεν είχε λόγο να πιεστεί από την αρχή, πήρε τον έλεγχο του ρυθμού και στο 38’ άνοιξε και το σκορ με τον Γιάρεμτσουκ. Η Βιτορούλ ισοφάρισε στο 47ο λεπτό με πέναλτι του Ιάνκου και στο 61’ και πάλι με πέναλτι, ο ίδιος παίκτης έκανε το 2-1.

Έσμπιεργκ-Σαχτιόρ Σόλιγκορσκ: 0-0 (0-2)

Η Σαχτιόρ είχε κερδίσει στο πρώτο ματς την Έσμπιεργκ με 2-0 κι έτσι το αποψινό 0-0 την έστειλε στην επόμενη φάσα. Αποβλήθηκε στο 89’ ο Σζέκε των φιλοξενουμένων.

Κουόπιο-Λέγκια: 0-0 (0-1)

Πρόκριση με την ψυχή στο στόμα για τη Λέγκια, που έμεινε στο 0-0 στην έδρα της Κουόπιο αλλά είχε νικήσει στο πρώτο ματς με 1-0. Οι Πολωνοί έχασαν και πέναλτι στο 86ο λεπτό με τον Κουλένοβιτς.