Μήνυμα τίτλου από την Βραζιλία(vids)

Βραζιλία και Βενεζουέλα προκρίθηκαν στην προημιτελική φάση του Κόπα Αμέρικα, που φιλοξενείται στη χώρα του καφέ και της σάμπας.

Η Σελεσάο του Τίτε συνέτριψε με 5-0 το Περού στην «Αρένα Κορίνθιανς» του Σάο Πάουλο, ενώ την ίδια ώρα οι Βενεζουελάνοι επικρατούσαν 3-1 της Βολιβίας στο Μπέλο Οριζόντε, στο «Μινεϊράο».

Το Περού (τρίτο) ελπίζει πια σε πρόκριση μόνο ως μία από τις δύο καλύτερες τρίτες ομάδες των τριών ομίλων.

Οι «βερντεόρο» έπιασαν υψηλό επίπεδο απόδοσης, ειδικά στο πρώτο ημίχρονο και σκοράροντας τρία τέρματα σε αυτό το διάστημα τελείωσαν με άνεση το παιχνίδι και την πρόκριση, ως πρώτοι από τον Α΄ όμιλο.

Ο Κασεμίρο έκανε το 1-0 στο 12ο λεπτό, για να διπλασιάσει στο 19΄ ο Φιρμίνο και να «γράψει» το 3-0 ο Έβερτον στο 32΄. Ο «αγέραστος» Ντάνι Άλβες πέτυχε το 4-0 στο 53΄ και το τελικό σκορ διαμόρφωσε ο Γουίλιαν με έξοχο σουτ στο 90΄. Στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Γκαλέσε απέκρουσε το πέναλτι του Γκαμπριέλ Ζεσούς.