Πρόκριση για Απόλλωνα και ΑΕΚ Λάρνακας, απίθανο κάζο για Βίντι!

Στον 3ο προκριματικό γύρο, οι δύο κυπριακές ομάδες. Αποκλείστηκε από την Βαντούζ η ουγγρική ομάδα! ΕΔΩ όλα τα αποψινά παιχνίδια του 2ου γύρου.

EUROPA LEAGUE-2ος ΠΡΟΚΡΙΜΑΤΙΚΟΣ ΓΥΡΟΣ

Απόλλωνας Λεμεσού-Σάμροκ: 3-1 παρ. (1-2)

Γήπεδο: ΓΣΠ

Ο Απόλλωνας κέρδισε με 3-1 στην παράταση τη Σάμροκ, μετά από ένα δραματικό ματς και πήρε την πρόκριση στην επόμενη φάση.

Η Απόλλωνας πίεσε από την αρχή του αγώνα και στο 18ο λεπτό ο Γιαννιώτας έβγαλε τη σέντρα από δεξιά και ο Ζελάγια με κεφαλιά άνοιξε το σκορ. Στο 31’ ο ο Γκακπέ έκανε το σουτ με τον Μανούς να αποκρούει ασταθώς και στην επαναφορά ο Παπουλής έκανε και πάλι το σουτ αλλά ο Μανούς μάζεψε την μπάλα. Ο κίπερ της Ντάνταλκ είπε όχι σε σουτ του Γιαννιώτα στο 36’, ενώ στο 41’ απομάκρυνε και την εκτέλεση φάουλ του Μάρκοβιτς.

Το ίδιο σκηνικό και στην επανάληψη και τελικά στο 64ο λεπτό, ο Σάλαι που είχε μπει λίγη ώρα πριν στο ματς, έκανε το 2-0 με απίθανο τελείωμα. Τρία λεπτά μετά, οι Κύπριοι έμειναν με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Παπουλή και σχεδόν στο ίδιο λεπτό, ο Γκριν με πανέμορφο σουτ έκανε το 2-1 και ισοφάρισε το σκορ του πρώτου αγώνα. Καθ’ όλη αυτή τη διάρκεια τα νεύρα των παικτών αλλά και των ανθρώπων στους πάγκους ήταν τεντωμένα, με συνεχόμενες αντεγκλήσεις και μικροεπεισόδια.

Στο 90’ ο Ζελάγια έδωσε στον Πίττα ο οποίος προ κενής εστίας δεν μπόρεσε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα κι έτσι το ματς οδηγήθηκε στην παράταση. Εκεί στο 95ο λεπτό αποβλήθηκε ο Γκρέις, με αποτέλεσμα να αποκαταστηθεί η αριθμητική ισορροπία και στο 102’ ο Ζελάγια έδωσε στον Σαρδινέρο ο οποίος με διαγώνιο σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της Σάμροκ για το 3-1.

Στο 109′ ο Μολ είπε όχι σε σουτ του Σαρ και  στο 117’ η κεφαλιά του Ολουβά, έξυσε το δοκάρι του Απόλλωνα.

Απόλλωνας: Μολ, Γιούστε, Κυριάκου (106’ Περέιρα), Αγκίρε, Ζοάο Πέδρο, Μάρκοβιτς, Μ’Πιντά (58’ Σάλαϊ), Παπουλής, Γιαννιώτας (89’ Πίττας), Γκακπέ (77’ Σαρδινέρο), Ζελάγια

Σάμροκ: Μανούς, Μπόιλ, Λόπες, Γκρέις, Μπόλγκερ (106’ Ολουβά), Φιν (86’ Καρ), Μακ Ένεφ (75’ Ο’Νίλ), Καβανάχ, Γκριν, Ο’Μπράιαν (83’ Βατς), Μπίρνε

Λέφσκι Σόφιας-ΑΕΚ: 0-4 (0-3)

Γήπεδο: Vivacom Arena – Georgi Asparuhov

Η ΑΕΚ Λάρνακας είχε νικήσει με 3-0 στην Κύπρο τη Λέφσκι, ενώ καθάρισε εύκολα και μέσα στη Σόφια με 4-0 και πήρε πανεύκολη πρόκριση. Καρέ τερμάτων ο Τριτσκόβσκι.

Στο 3’ ο Τόνιο είπε όχι σε σουτ του Ρομπέρτα ενώ στο 7’ ο Γιάννου κέρδισε πέναλτι και ο Τριτσκόβσκι εκτέλεσε εύστοχα για το 0-1, ενώ στο 29’ ο Γιάννου έκανε την κούρσα από δεξιά, έβγαλε τη σέντρα στην περιοχή και ο επερχόμενος Τριτσκόβσκι με φοβερό πλασέ έγραψε το 0-2.

Στην επανάληψη οι Κύπριοι είχαν τον έλεγχο του ρυθμού και δεν απειλήθηκαν ουσιαστικά και μάλιστα στο 75’ μετά από εκτέλεσε φάουλ του Χέφελ, ο Τριτσκόβσκι με φοβερό πλασέ έκανε το 0-3. Στο 82’ ο Ακοράν έκανε το γύρισμα και ο Τριτσκόβσκι από κοντά έγραψε το 0-4.

Λέφσκι: Μιγιάτοβιτς, Ναϊντένοφ, N. Ιβάνοφ, Ρέις, Γκοράνοφ, Ράινοφ, Ιβάνοφ (68′ Δημιτρόφ), Ρομπέρτα, Τιάμ (5′ Γιουρούκοφ), Παουλίνιο, Κοστόφ (52′ Μάζουρεκ).

ΑΕΚ: Τόνιο, Τρουγιόλς, Μοισόφ, Ακοράν, Τριτσκόβσκι, Χέφελ, Γκονζάλες, Σάστρε, Ραούλ (54’ Τέτε), Κάσες (76’ Φλοριάν), Γιάννου.

Βαντούζ-Βίντι: 2-0 παρ. (0-1)

(Γκάγιτς 61’ πεν., Κουλιμπαλί 100’)

Το κάζο του αιώνα για τη Βίντι, που στο πρώτο ματς είχε νικήσει με  1-0 τη Βαντούζ από το Λιχτενστάιν κι όμως κατάφερε να χάσει με 2-0 στην παράταση και να μείνει έξω.

Η Βαντούζ κέρδισε πέναλτι με τη συμπλήρωση μιας ώρας αγώνα και ο Γκάγιτς άνοιξε το σκορ, ισοφαρίζοντας παράλληλα το σκορ του πρώτου αγώνα. Το παιχνίδι οδηγήθηκε στην παράταση, όπου στο 100’ ο Κουλιμπαλί έκανε το 2-0. Στο 107 η Βαντούζ έχασε με κόκκινη τον Αντονιάτσι κι όμως οι Ούγγροι δεν μπόρεσαν να σκοράρουν.

Χάκεν-Αλκμαάρ: 0-3 (0-0)

(Κουπμάινερς 42’, Στενγκς 56’, Τιλ 66’)

Πάρτι πρόκρισης μέσα στην έδρα της Χάκεν για την Αλκμαάρ, που κέρδισε με 3-0 (0-0 το πρώτο ματς).

Η Αλκμαάρ πίεσε και στο 42ο λεπτό άνοιξε το σκορ με το Κουπμάινερς, ενώ ο Στενγκς έκανε ο 0-2 στο 56’ και δέκα λεπτά μετά ο Τιλ τριπλασίασε τα γκολ των Ολλανδών.

Ρίγα-ΠιάστΓκλίβιτσε: 2-1 (2-3)

(Πέτερσονς 26’, Μπιλίνσκι 82’-Φέλιξ 20’)

Στην επόμενη φάση η Ρίγα, που νίκησε με 2-1 την Πιάστ κι ενώ στο πρώτο ματς είχε χάσει με 3-2.

Η Πιάστ άνοιξε το σκορ στο 20ο λεπτό με τον Ζόρζε Φέλιξ αλλά στο 26’ ο Πέτερσονς έκανε το 1-1. Και στο 82ο λεπτό ο Μπιλίνσκι χάρισε τη νίκη-πρόκριση στη Ρίγα.

Αστάνα-Σάντα Κολόμα: 4-1 (0-0)

(Σιγκούργιονσον 24’ πεν., Τομάσοβ 73’, 79’, 90+4’-Πι 7’)

Η Αστάνα βρέθηκε να χάνει από τη Σάντα Κολόμα, το γύρισε και με αρκετή δυσκολία νίκησε με 4-1 και πήρε την πρόκριση σε συνδυασμό και με το 0-0 του πρώτου αγώνα.

Στο 7ο μόλις λεπτό η Σάντα Κολόμα πάγωσε την Αστάνα Αρένα, ανοίγοντας το σκορ με τον Πι, αλλά σο 24’ ο Σιγκούργιονσον ισοφάρισε με πέναλτι. Στην επανάληψη οι Καζάκοι πίεσαν κι άλλο και  στο 73’ ο Τομάσοβ έκανε το 2-1 ενώ ο ίδιος παίκτης έγραψε και το 3-1, στο 79’. OTομάσοβ πέτυχε χατ τρικ στο 90+4’ για το τελικό 4-1.

Ορντάμπασι-Μλάντα Μπόλεσλαβ: 2-3 (1-1)

(Σκέτκιν 45’, Ντιακατέ 56’ πεν.-Ματεγιόβσκι 8’, Κομλιτσένκο 33’ πεν., Μεσάνοβιτς 47’)

Πρόκριση μέσα στην έδρα της Ορντάμπασι για τη Μλάντα, που κέρδισε με 3-2 κι ενώ το πρώτο ματς είχε έρθει ισόπαλο, 1-1.

Η Μλάντα άνοιξε το σκορ μόλις στο 8ο λεπτό με τον Ματεγιόβσκι και μάλιστα στο 33’ ο Κομλιτσένο έκανε το 0-2 με πέναλτι. Η Ορντάμπασι μείωσε με τον Σκέτκιν στο 45ο λεπτό, αλλά ο Μεσάνοβιτς έκανε το 1-3 στο 47’. Η Ορντάμπασι μείωσε με πέναλτι του Ντιακατέ στο 56ο λεπτό στο τελικό 2-3.

Καϊράτ-Χάποελ Μπερ Σεβά: 1-1 (0-2)

(Ντούγκαλιτς 40’-Ντούγκαλιτς 62’ αυτ.)

Πατώντας πάνω στη νίκη της με 2-0 στο πρώτο ματς, η Χάποελ Μπερ Σεβά πήρε ισοπαλία 1-1 στην έδρα της Καϊράτ και πέρασε στον 3ο προκριματικό γύρο του Europa League.

Η Καϊράτ άνοιξε το σκορ στο 40ο λεπτό με τον Ντούγκαλιτς και απόκτησε ελπίδες αλλά στο 55’ έχασε τον Αχμέτοβ με κόκκινη και στο 62’ ο Ντούγκαλιτς πέτυχε αυτογκόλ για το 1-1. Μάλιστα στο 90+6′ η Καϊράτ έμεινε με 9 παίκτες καθώς αποβλήθηκε και ο Σουγιουμπαγιεβ.

Ζόρια Λουχάνσκ-Μπουντούτσνοστ: 1-0 (3-1)

(Γκρόμοβ 32’)

Χωρίς να αντιμετωπίσει κανένα πρόβλημα, η Ζόρια νίκησε με 1-0 την Μπουντούτσνοστ και πέρασε με συνολικό σκορ, 4-1.

Η Ζόρια άνοιξε το σκορ στο 32ο λεπτό με του Γκρομοβ και στο 35’ ο Νιλ Ντόιλ απέβαλλε δύο παίκτες της Μπουντούτσνοστ (Ντζούριτς και Μπόζοβιτς) με αποτέλσμα το ματς να τελειώσει κάπου εκεί για τους Μαυροβούνιους.

Κλάκσβικ-Λουκέρνη: 0-1 (0-1)

(Βόκα 34’)

Στην επόμενη φάση η Λουκέρνη, που κέρδισε με 1-0 στην έδρα της Κλάκσβικ, όπως είχε κάνει και  στην Ελβετία.

Η Λουκέρνη πήρε κεφάλι στο σκορ με τον Βόκα στο 34ο λεπτό και το κράτησε ως το τέλος.

Νέφτσι Μπακού-Άρσεναλ Τούλα:  3-0 (1-0)

(Αλίγεβ 49’, Ντάριο 89’ πεν., Μποντζ 90+3)

Μεγάλη πρόκριση για τη Νέφτσι Μπακού, που κέρδισε με 3-0 την Άρσεναλ Τούλα (είχε νικήσει με 1-0 και στο πρώτο ματς).

Το σκορ άνοιξε ο Αλίγεβ στο 49ο λεπτό και στο 89’ ο Ντάριο έγραψε το 2-0 με πέναλτι. Στο 90+3’ ο Μποντζ διαμόρφωσε το τελικό 3-0.

Μακάμπι Χάιφα-Στρασμπούρ: 2-1(1-3)

(Σουά 25΄’, Ρουκάβιτσα 40’-Αζορκέ 17’)

Άγγιξε το θαυμα η Μακάμπι Χάιφα αλλά δεν τα κατάφερε. Οι Ισραηλινοί κέρδισαν με 2-1 τη Στρασμπούρ, αλλά οι Γάλλοι ήταν εκείνοι που προκρίθηκαν χάρις στο 3-1 του πρωτου αγώνα.

Η Στρασμπούρ άνοιξε το σκορ με τον Αζορκέ στο 17ο λεπτό αλλά ο Σουά ισοφάρισε στο 25’ και στο 40’ ο Ρουκάβιτσα έκανε το 2-1. Στο δεύτερο μέρος οι γηπεδούχοι πίεσαν αλλά δεν μπόρεσαν να πετύχουν άλλο γκολ.

Λιεπάγια-Νόρκεπινγκ: 0-1 (0-2)

(Χασκαμπάνοβιτς 89’)

Στην επόμενη φάση η Νόρκεπινγκ που κέρδισε με 1-0 στην έδρα της Λιεπάγια (είχε κερδίσει και στο πρώτο ματς με 2-0). Το μοναδιό γκολ πέτυχε ο Χασκαμπάνοβιτς στο 89ο λεπτό.

Ντιναμό Τιφλίδας-Γκαμπάλα: 3-0 (2-0)

(Σενγκέλια 68’, 88’, Καρικάρι 90+3’)

Η Ντιναμό Τιφλίδας νίκησε την Γκαμπάλα με 3-0 και καθάρισε την π΄ροκριση με συνολικό σκορ, 5-0.

Τα δύο πρώτα γκολ πέτυχε ο Σενγκέλια στο 68ο και 88ο λεπτό ενώ στο 90+3’ ο Καρικάρι διαμόρφωσε το 3-0.

(Σουά 25′, Ρουκάβιτσα 40’-Αζορκέ 17’)

Σέριφ Τιρασπόλ-Παρτιζάνι: 1-1(1-0)

(Εντιαγέ 63’-Ασάνι 29’)

Πρόκριση με την ψυχή στο στόμα για τη Σέριφ, που έμεινε στο 1-1 με την Παρτιζάνι, ενώ στο πρώτο ματς είχε επικρατήσει με 1-0.

Η Παρτιζάνι άνοιξε το σκορ στο 29ο λεπτό με τον Ασάνι αλλά στ 63’ ο Εντιαγέ έκανε το 1-1.

Γιάμπλονετς-Πιούνικ: 0-0 (1-2)

Η Πιούνικ κράτησε το 0-0 στην έδρα της Γιάμπλονετς και την πέταξε έξω καθώς είχε κερδίσει στο πρώτο ματς με 2-1. Στο 88’ αποβλήθηκαν οι Βαρντανιάν και Μπρέτσκα (ένας από κάθε ομάδα).

Πρόγκρες Νίντερκορν-Ρέιντζερς: 0-0 (0-2)

Στο 0-0 έμειναν Νίντερκορν και Ρέιντζερς με τους Σκοτσέζους να περνούν στην επόμενη φάση καθώς είχαν κερδίσει με 2-0 στο πρώτο ματς. Μίνι-εκδίκιση για τη Ρέιντζερς που είχε αποκλειστεί από τη Νίντερκορν πριν από δύο χρόνια.

Λουντογκόρετς-Βάλουρ: 4-0 (1-1)

(Μπίτον 7’, Ικοκό 24’, Σβίερτσοκ 82’, 84’)

Καθάρισε εύκολα η Λουντογκόρετς, που νίκησε με 4-0 τη Βάλουρ κι ενώ το πρώτο ματς είχε λήξει ισόπαλο 1-1.

Στο 7ο μόλις λεπτό ο Μπίτον άνοιξε το σκορ για τη Λουντογκόρετς και  στο 24’ ο Ικοκό έκανε το 2-0. Στο 82’ ο Σβίερτσοκ έκανε το 3-0 και δύο λεπτά μετά ο ίδιος παίκτης διαμόρφωσε το 4-0.

Ζρνίσκι-Ουτρέχτη: 2-1 παρ. (1-1)

(Χάντζιτς 65’, Λέντριτς 111’-Γκούσταφσον 45+1’)

Τεράστια πρόκριση για τη Ζρνίσκι που κέρδισε με 2-1 την Ουτρέχτη στη παράταση.

Η Ουτρέχτη προηγήθηκε στο 45+1’ με τον Γκούσταφσον αλλά στο 65’ ο Χάντζιτς έκανε το 1-1. Το ματς πήγε στην παράταση, όπου στο 11’ ο Λέντριτς πέτυχε το 2-1 κι έστειλε τη Ζρνίσκι στην επόμενη φάση.