Στην επόμενη φάση η Άιντραχτ!

Η ομάδα της Φρανκφούρτης έχανε με 2-0 από τη Μανχάιμ αλλά στο τέλος επικράτηχσσε με 5-3 και πέρασε στον επόμενο γύρο του Κυπέλλου.

DFBPOKAL-1ος ΓΥΡΟΣ

Βάλντχοφ Μανχάιμ-Άιντραχτ Φρ.: 3-5

(Σουλεϊμάνι 3’, 11’, Μαρξ 73’-Καμαντά 21’, Κόστιτς 45+1’, Ρέμπιτς 76’, 82’, 88’)

Στην επόμενη φάση του Κυπέλλου η Άιντραχτ που κέρδισε με 5-3 τη Μανχάιμ μετά από ένα απίθανο ματς.

Η Μανχάιμ σόκαρε την Άιντραχτ στο 3ο λεπτό καθώς άνοιξε το σκορ με τον Σουλεϊμανι ενώ ο ίδιος παίκτης στο 11’ έκανε και το 2-0. Η Άιντραχτ μείωσε με τον Καμαντά στο 21’ και στο 45+1’ ο Κόστιτς ισοφάρισε σε 2-2. Ο Μαρξ έδωσε ξανά κεφάλι στο σκορ στο 73’ αλλά ο Ρέμπιτς με τρία γκολ(!) στο 76’ στο 82’ και στο 88’ έκανε το τελικό 3-5.

Σάλμρορ-Χόλστεν Κίελ: 0-6

(Μπακού 39’, 65’, 77’, Σουνγκ 54’, Ατανγκά 63’, Πόραθ 88’)

Εύκολα στον επόμενο γύρο η Χόλστεν Κίελ που διέλυσε τη Σάλμρορ με 6-0.

Ο Μπακού άνοιξε το σκορ στο 39ο λεπτό και ο Σουνγκ έκανε το 0-2 στο 54’. Στο 63’ ο Ατανγκά έκανε το 0-3 και  σχεδόν με τη σέντρα ο Μπακού διαμόρφωσε το 0-4. Ο Μπακού έκανε χατ τρικ για το 0-5 στο 77’ και ο Πόραθ διαμόρφωσε το 0-6 στο 88’.

Χάλμπερσταντ-Ουνιόν Βερολίνου: 0-6

(Σλότερμπεκ 27’, Άντερσον 65’, Λεντζ 67’, Μέες 71’, Άντριχ 76’, Ουτζά 89’)

Στην επόμενη φάση του Κυπέλλου η Ουνιόν Βερολίνου που κέρδισε με 6-0 στην έδρα της Χάλμπερσταντ.

Ο Σλότερμπεκ ανοιξε το σκορ στο 27ο λεπτό και στο 65’ ο Άντερσον έκανε το 0-2. Ο Λενζτ διαμόρφωσε το 0-3 στο 67’ και στο 71’ ο Μέες έκανε το 0-4. Ο Άτριχ έγραψε το 0-5 στο 76’ και ο Ουτζά διαμόρφωσε το τελικό 0-6 στο 89’.

Ομπερνόιλαντ-Ντάρμσταντ: 1-6

(Τζόμπε 48’-Σνέλαρντ 32’, 43’, Ντουρσούν 38’, 56’, 75’, Σκάρκε 89’)

Άνετη πρόκριση για την Ντάρμσταντ που πέρασε με 6-1 από την έδρα της Ομπερνόιλαντ.

Η Ντάρμσταντ άνοιξε το σκορ με τον Σνέλαρντ στο 32ο λεπτό ενώ στο 38’ ο Ντουρσούν έκανε το 0-2 και  σττο 43’ ο Σνέλαρντ και πάλι διαμόρφωσε το 0-3. Η Ομπερνόιλαντ μείωσε με τον Τζόμπε στο 48’ αλλά στο 56’ ο Ντουρσούν έκανε το 1-4. Ο ίδιος παίκτης έκανε και το 1-5 στο 75’ και στο 89’ ο Σκάρκε διαμόρφωσε το τελικό 1-6.

Άιχστετ-Χέρτα: 1-5

(Κούγκελ 51’-Νταριντά 11’, Ιμπίσεβιτς 12’, 31’, Καλού 62’, Εσβάιν 75’)

Εύκολη πρόκριση για τη Χέρτα η οποία διέλυσε με 5-1 την Άιχστετ.

Η Χέρτα άνοιξε το σκορ στο 11’ με τον Νταριντά και με τη σέντρα ο Ιμπίσεβιτς έκανε το 0-2 ενώ ο ίδιος παίκτης έκανε και το 0-3 στο 31’. Ο Κούγκελ μείωσε σε 1-3 στο 51’ και ο Καλού έκανε το 1-4 στο 62’ Το τελικό 1-5 διαμόρφωσε στο 75ο λεπτό ο Εσβάιν.

Σααρμπρίκεν-Γαν Ρέγκενζμπουργκ: 3-2

(Γιούρχερ 53’, Ζάιτζ 77’, Μίλερ 90+3’-Μπεσούτσκοβ 64’ πεν., Γκρίτνερ 74’)

Πρόκριση με επική ανατροπή για τη Σααρμπρίκεν που κέρδισε με 3-2 τη Ρέγκενζμπουργκ.

Η Σααρμπρίκεν άνοιξε το σκορ με τον Γιούρχερ στο 53ο λεπτό αλλά στο 64’ η Ρέγκενζμπουργκ ισοφάρισε με το πέναλτι του Μπεσούτσκοβ. Μάλιστα ο Γκρίντερ έκανε το 1-2 στο 74’ αλλά ένα λεπτό μετά αποβλήθηκε ο Μπεσούτσκοβ και  στο 77’  ο Ζάιτζ έκανε το 2-2. Και στο 90+3’ ο Μίλερ έκανε το 3-2 ενώ στο 90+5’ αποβλήθηκε και ο Γκάιπλ της Ρέγκενζμπουργκ.

Όσναμπρικ-Λειψία: 2-3

(Αμενγίντο 9’, Άλβαρες 73’ πεν.-Σάμπιτζερ 7’, 31’, Κλόστερμαν 30’)

Πρόκριση για τη Λειψία που κέρδισε με 3-2 στην έδρα της Όσναμπρικ.

Η Λειψία άνοιξε το σκορ στο 7ο μόλις λεπτό με τον Σάμπιτζερ αλλά με τη σέντρα ο Αμενγίντο έκανε το 1-1. Ωστόσο ο Κλόστερμαν έκανε το 1-2 στο 30’ και με τη σέντρα ο Σάμπιτζερ έγραψε το 1-3. Ο Άλβαρες με πέναλτι έκανε το 2-3 στο 73ο λεπτό.

Λίμπεκ-Ζανκτ Πάουλι: 3-3 παρ. (3-4 πεν.)

(Ντάιχμαν 9’, Τίελ 55’, Αρσλάν 115’-Σομπότα 64’, Διαμαντάκος 66’, Κνολ 94’)

Στα πέναλτι πήρε την πρόκριση η Ζανκτ Πάουλι, που επικράτησε με 4-3 της Λίμπεκ.

Η Λίμπεκ άνοιξε το σκορ με τον Ντάιχμαν στο 9ο μόλις λεπτό και στο 55’ ο Τίελ έκανε το 2-0. Ωστόσο ο Σόμποτα στο 64΄και ο Διαμαντάκος δύο λεπτά μετά, ισοφάρισαν σε 2-2 και το ματς πήγε στην παράταση όπου στο 93’ ο Κνολ έγραψε το 2-3. Ωστόσο στο 115’ π Αρσαλν έκανε το 3-3 και στο 120’ αποβλήθηκε ο Διαμαντάκος. Στα πέναλτι η Ζανκτ Πάουλι κέρδισε με 4-3.

Ρεντινγκχάουζεν-Πάντερμπορν: 3-3 (3-4 πεν.)

(Ένγκελμαν 54’, Λόκοτς 79’, 85’-Ουνεμάιερ 28’, Αντζέι 43’, Μπαμπά 73’)

Στα πέναλτι πέρασε η Πάντερμπορν που κέρδισε με 4-3 τη Ρεντινγκχάουζεν.

Η Πάντερμπορν άνιξε το σκορ με τον Ουνεμάιερ στο 28ο λεπτό και στο 43’ ο Αντζέι έκανε το 0-2 ενώ στο 54’ ο Ένγκελαν μείωσε σε 1-2. Ο Μπαμπά έκανε το 1-3 στο 73’ αλλά στο 79’ ο Λόκοτς μείωσε και ο ίδιος στο 85’ έκανε το 3-3 κι έστειλε το ματς στην παράταση. Εκεί δεν υπήρξε γκολ και στα πέναλτι η Πάντςρμπορν κέρδισε με 4-3.