ΜπάσκετΤοπικά Σπορ

«Καρυδάτη» νίκη για τον Έσπερο Λαμίας!

Μπορεί να βρέθηκε πίσω στο σκορ, όμως ο Έσπερος Λαμίας «έβγαλε ψυχή» μέσα στο παρκέ την στιγμή που χρειάστηκε και πήρε το ντέρμπι κόντρα στα Τρίκαλα Basket.

Στο μεγάλο ντέρμπι της αγωνιστικής και σε ένα ματς απ’ αυτά που δίνουν όσο και είναι νωρίς…παράσταση τίτλου, ο Έσπερος My ΚΤΕΟ Λαμίας νίκησε τα Τρίκαλα με 76-73 και παραμένει μόνος αήττητος στο πρωτάθλημα της Β’ Εθνικής!

Ο αγώνας είχε έντονο σασπενς, με πολλές διακυμάνσεις στο σκορ αλλά και μεγάλους πρωταγωνιστές τους παίκτες του Έσπερου που κατάφεραν στο τέλος να κάνουν την ανατροπή και να πάρουν μια μεγάλη νίκη!

Τα Τρίκαλα είχαν το προβάδισμα στο σκορ την περισσότερη ώρα στο πρώτο ημίχρονο, με το σκορ στο 10′ να είναι 15-20, ενώ το ημίχρονο βρήκε τους φιλοξενούμενους μπροστά με το οριακό 38-40.

Στο 30′ το σκορ ήταν 55-56, με τα πάντα να κρίνονται στο τέλος!

Ο Έσπερος παρότι την περισσότερη ώρα ήταν πίσω στο σκορ με ένα ξέσπασμα ξέφυγε με 67-58, όμως τα Τρίκαλα δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη ισοφαρίζοντας σε 67-67 και προσπερνώντας με 69-71!

Ένα κρίσιμο κλέψιμο του Κασπίρη και ένα μεγάλο τρίποντο του Χατζηκυριακίδη έγειραν την πλάστιγγα υπέρ του Έσπερου που πανηγύρισε στο τέλος μια νίκη μεγάλης βαθμολογικής σημασίας με 76-73!

Διαιτητές: Τσαχάκης-Τεφτίκης-Λεβεντάκος.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 15-20, 38-40, 55-56, 76-73.

πηγή: StereaBasket.gr