Τα κατάφερε στο τέλος η Φιορεντίνα!(vid)

Δύσκολη πρόκριση για τη Φιορεντίνα που κέρδισε με 3-1 τη Μόντσα αλλά έχανε ως το 80’. Εκτός από την Περούτζια έμεινε η Μπρέσια.

COPPA ITALIA-3ος ΓΥΡΟΣ

Φιορεντίνα-Μόντσα: 3-1

(Βλάχοβιτς 80’, 86’, Κιέχα 89’-Μπριγκέντι 34’)

Η Φιορεντίνα έχανε ως το 80’ από τη Μόντσα αλλά στο τέλος κέρδισε με 3-1 και πέρασε στην επόμενη φάση του Κυπέλλου.

Η Μόντσα άνοιξε το σκορ στο 34ο λεπτό με τον Μπριγκέντι και στο 80’ ο Βλάχοβιτς έρανε το 1-1. Μάλιστα έξι λεπτά αργότερα, ο ίδιος παίκτης έκανε το 2-1 και στο 89’ ο Κιέζα διαμόρφωσε το 3-1.

Περούτζια-Μπρέσια: 2-1 παρ.

(Μελζιόρι 90+2’, Μπουοναϊούτο-Ντοναρούμα 43’)

Σοκ για την Μπρέσια που έμεινε έξω από την Περούτζια στην παράταση (2-1).

Η Μπρέσια προηγήθηκε στο 43’ με τον Ντοναρούμα αλλά στο 90+2’ ο Μελχιόρι ισοφάρισε κι έστειλε το ματς στην παράταση όπου η Περούτζια στο 98’ πήρε το προβάδισμα με τον Μπουοναϊούτο και το κράτησε ως το τέλος.

Άσκολι-Τραπάνι: 2-0

(Σκαμάτσα 48’, 81’)

Στην επόμενη φάση η Άσκολι που κέρδισε με 2-0 την Τραπάνι.

Το σκορ άνοιξε ο Σκαμάτσα στο 48ο λεπτό και στο 81’ ο ίδιος παίκτης έκανε και το 2-0.

Κάλιαρι-Κιέβο: 2-1

(Πέδρο 7’, Ρογκ 17’-Πουτσιαρέλι 43’)

Έστω και δύσκολα, η Κάλιαρι κέρδισε με 2-1 την Κιέβο και πήρε την πρόκριση.

H Κάλιαρι άνοιξε το σκορ στο 7ο μόλις λεπτό με τον Ζοάο Πέδρο, ενώ στο 17’ ο Ρογκ διπλασίασε τα γκολ της ομάδας του. Στο 40’ αποβλήθηκε ο Ράφαελ της Κάλιαρι και στο 43’ ο Πουτσιαρέλι μείωσε σε 2-1.

Φροζινόνε-Μονόπολι: 5-1

(Τρότα 31’, 35’, Τσιάνο 58’, Τσίτρο 69’, Μπριγκέντι 75’-Φεράρα 82’)

Η Φροζινόνε διέλυσε τη Μονόπολι με 5-1 και πέρασε στην επόμενη φάση του Κυπέλλου Ιταλίας.

Η Φροζινόνε άνοιξε το σκορ στο 31’ με τον Τρότα και ο ίδιος παίκτης έκανε και το 2-0 στο 35’. Ο Τσιάνο ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 3-0 στο 58’ και στο 69’ ο Τσίτρο έγραψε το 4-0. Το 5-0 διαμόρφωσε ο Μπριγκέντι με ακόμη ένα γκολ στο 75’ και στο 82’ ο Φεράρα μείωσε σε 5-1.

Ουντινέζε-Σουντιρόλ: 3-1

(Λαζάνια 40’, Μαντραγκόρα 71’, 88’-Μοροζίνι 66’)

Εύκολη π΄ρορκιση για την Ουντινέζε που κέρδισε τη Σουντιρόλ με 3-1.

Οι «ζέβρες» άνοιξαν το σκορ με τον Λαζάνια στο 40’ και στο 66’ ο Μοροζίνι ισοφάρισε αλλά ο Μαντραγκόρα με δύο γκολ στο 71’ και στο 88’ διαμόρφωσε το 3-1.

Σασουόλο-Σπέτζια: 1-0

(Τραορέ 10’)

Δύσκολη πρόκριση για τη Σασουόλο που κέρδισε με 1-0 τη Σπέτζια με τον Τραορέ να πετυχαίνει το μοναδικό γκολ στο 10ο λεπτό.

Πίζα-Μπολόνια: 3-0

(Ορζολίνι 15΄, Παλάσιο 18’, Πόλι 21’)

Η Μπολόνια κέρδισε στην έδρα της Πίζα με 3-0 και καθάρισε την πρόκριση.

Ο Ορζολίι άνοιξε το σκορ στο 15ο λεπτό και ο Παλάσιο έκανε το 2-0 στο 18’ ενώ ο Πόλι διαμόρφωσε το 3-0 στο 21’.

ΣΠΑΛ-Φεράλπι Σαλό: 3-1

(Ντι Φραντσέσκο 3’, Βαλότι 16΄, 32’-Μαϊορίνο 1’)

Πρόκριση με ανατροπή για τη ΣΠΑΛ που κέρδισε με 3-1 τη Φεράλπι Σαλό.

Στο 1ο μόλις λεπτό ο Μαϊορίνο άνοιξε το σκορ για τους φιλοξενουμένους αλλά στο 3’ ο Ντι Φραντσέσκο ισοφάρισε και ο Βαλότι με δύο γκολ στο 16’ και 32’ έκανε το 3-1.

Λέτσε-Σαλερνιτάνα: 4-0

(Λαπαντούλα 4’, 76’, Φάλκο 61’, Μάιερ 81’)

Εύκολα στον επόμενο γύρο η Λέτσε που διέλυσε με 4-0 τη Σαλερνιτάνα.

Ο Λαπαντούλα άνοιξε το σκορ στο 4ο μόλις λεπτό και στο 61’ ο Φάλκο διπλασίασε τα γκολ της ομάδας του. Ο Λαπαντούλα έκανε το 3-0 στο 76’ και πέντε λεπτά μετά ο Μάιερ διαμόρφωσε το 4-0.

Κροτόνε-Σαμπντόρια: 1-3

(Μολίνα 8’-Καπράρι 37’, Κουαλιαρέλα 42’ πεν., Μαρόνι 60’)

Στην επόμενη φάση η Σαμπντόρια που κέρδισε την Κροτόνε με 3-1.

Η Κροτόνε προηγήθηκε με τον Μολίνα στο 8ο μόλις λεπτό αλλά ο Καπράρι ισοφάρισε στο 37’ και ο Κουαλιαρέλα με πέναλτι έκανε το 1-2 στο 42’. Στο 60’ ο Μαρόνι διαμόρφωσε το 1-3.

Έμπολι-Πεσκάρα: 2-1 παρ.

(Ντέτζι 26’, Μορέο 104’-Τουμινέλο 5’)

Στην παράταση πήρε την πρόκριση η Έμπολι που κέρδισε με 2-1 την Πεσκάρα.

Η Πεσκάρα άνοιξε το σκορ μόλις στο 5ο λεπτό με τον Τουμινέλο και στο 26’ ο Ντέτζι έκανε το 1-1. Στην παράταση στο 101’ αποβλήθηκε ο Μαϊέτα της Έμποι κι όμως σρο 104’ ο Μορέο έκανε το 2-1. Στο 108’ αποβλήθηκε και ο Τουμινέλο.

Βερόνα-Κρεμονέζε: 1-2 παρ.

(Εμπερέρ 7’-Καστανιέτι 90+2’, Ντέλι 102’)

Αποκλεισμός σοκ για τη Βερόνα που έχασε με 2-1 στην παράταση από την Κρεμονέζε.

Η Βερόνα άνοιξε το σκορ μόλις στο 7ο λεπτό με τον Εμπερέρ αλλά στο 90+2’ ο Καστανιέτι έκανε το 1-1 και στην παράταση ο Ντέλι έγραψε το 1-2.

Τσιταντέλα-Κάρπι: 3-3 παρ. (5-4 πεν.)

(Ντιό 25’ πεν., Τσελάρ 70’, Πρόια 118’-Βάνο 44’, (0+1’, 94’)

Πρόκριση στην επόμενη φάση για την Τσιταντέλα, που κέρδισε την Κάρπι στα πέναλτι με 5-4/.

Στο 25ο λεπτό ο Ντιό με πέναλτι έβαλε μπροστά στο σκορ την Τσιταντέλα αλλά στο 44’ ο Βάνο έκανε το 1-1. Ο Τσελάρ έκανε το 2-1 στο 70’ αλλά στο 90+1’ ο Βάνο με ακόμη ένα γκολ ισοφάρισε κι έστειλε το ματς στην παράταση. Εκεί στο 94’ αποβλήθηκε ο Ντούντι της Τσιταντέλα και  στο ίδιο λεπτό ο Βάνο πέτυχε χατ τρικ για το 2-3 ενώ στο 102’ η Τσιταντέλα έχασε πέναλτι με τον Τσελάρ αλλά στο 118’ ισοφάρισε με τον Πρόια και  στα πέναλτι κέρδισε με 5-4.