Πάει Μπακού ο Ολυμπιακός!

Η Νέφτσι Μπακού επικράτησε με 1-2 μέσα στην Τιφλίδα της Ντινάμο και είναι πια το μεγάλο φαβορί για την πρόκριση στον 2ο προκριματικό γύρο του Champions League, όπου περιμένει ο Ολυμπιακός.

Τεράστιο προβάδισμα πρόκρισης για τον 2ο προκριματικό γύρο του Champions League, όπου περιμένει ο Ολυμπιακός έκανε η Νέφτσι Μπακού που επικράτησε με 2-1 της Ντινάμο μέσα στην Τιφλίδα.

Υπό το βλέμμα του Πέδρο Μαρτίνς, οι Αζέροι δεν ήταν καλοί στην επιστροφή τους μετά από 8 χρόνια στην κορυφαία διασυλλογική διοργάνωση. Οι Γεωργιανοί ήταν κυρίαρχοι του ματς (ιδίως στο πρώτο μέρος) και το σκορ τους αδικεί.

Η Νέφτσι έβγαλε χωρίς να δεχθεί γκολ το πρώτο 20λεπτο μεγάλης πίεσης και κόντρα στην ροή του ματς πήρε προβάδισμα στο 23ο λεπτό με τον Αλασγκάροφ, στην πρώτη καλή ευκαιρία στο ματς. Τα αμυντικά κενά όμως δεν σταμάτησαν και πολύ γρήγορα οι Γεωργιανοί βρήκαν γκολ ισοφάρισης με τον Μάρουσιτς (36’), ενώ είχαν κι άλλες ευκαιρίες για να πάρουν προβάδισμα.

Στην επανάληψη, το παιχνίδι ισορρόπησε και οι παίκτες του Σαμίρ Αμπάσοφ πήραν και πάλι προβάδισμα με πέναλτι του Μαχμούντοφ (57’, 1-2), το οποίο κράτησαν ως το τέλος.

Ο επαναληπτικός θα γίνει σε μία εβδομάδα στο Μπακού, με τους Αζέρους να βρίσκονται αγκαλιά με την πρόκριση.

Η Νέφτσι έπαιξε με σύστημα 3-5-2 και τους εξής παίκτες: Μαμάντοφ – Τσελίκ, Μποντζί, Στάνκοβιτς – Σοάρες, Μαχμούντοφ, Κανέ, Μπουγκρίν (88’ Αμπάσοφ), Λαουάλ (86’ Μπουλούντοφ) – Αλασγκάροφ, Κολί (88’ Νατσάφοβ).