Πρωτιά για Ζενίτ, ζωντανή η Μπορντό

Η Μπορντό κέρδισε με 2-0 τη Σλάβια Πράγας κι έχει ακόμη μαθηματικές ελπίδες για πρόκριση ενώ η Ζενίτ καθάρισε πρόκριση και πρωτιά νικώντας με 1-0 την Κοπεγχάγη.

EUROPA LEAGUE-3ος ΟΜΙΛΟΣ-5η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

ΜΠΟΡΝΤΟ-ΣΛΑΒΙΑ ΠΡΑΓΑΣ: 2-0

Γήπεδο: Stade Matmut-Atlantique

Η Μπορντό κέρδισε με 2-0 τη Σλάβια και θέλει νίκη επί της Κοπεγχάγης και ήττα των Τσέχων από τη Ζενίτ για να περάσει στην ισοβαθμία.

Στο 7ο λεπτό το φάουλ του Γιουσούφ δυσκόλεψε τον Κολάρ που έσωσε όμως,  ενώ στο 27’ ο Κορνέλιους έκανε όμορφο σουτ με την μπάλα να περνά λίγο έξω.

Οι Γάλλοι μπήκαν δυνατά στην επανάληψη και  στο 49’ ο Καλού εκτέλεσε το φάουλ, η άμυνα της Σλάβια δεν έδιωξε σωστά και ο Ντε Πρεβίλ από κοντά έκανε το 1-0.  Στο 68ο λεπτό η κεφαλιά του Χουσμπάουερ πέρασε  ελάχιστα έξω, eενώ στο 80’ ο Σίκορα αστόχησε εξ επαφής και στο 83’ ο Κόλαρ είπε όχι σε σουτ του Σανκαρέ.

Και στο 90+4’ το σουτ του Καμανό σταμάτησε στο δοκάρι της Σλάβια αλλά στην επαναφορά ο Κοντέ έκανε το 2-0.

ΜΠΟΡΝΤΟ: Κοστίλ, Παλέντσια, Κουντέ, Πάπλο, Γιουσούφ (76’ Σανκαρέ), Σαμπαλί, Λεραχέρ, Ντε Πρεβίλ (71’ Καμανό), Καλού (81’ Καραμό), Κορνέλιους, Τσουαμενί

ΣΛΑΒΙΑ: Κολάρ, Κουφάλ, Χουσμπάουερ, Τραορέ (46’ Σίκορα), Σούτσεκ, Ντέλι, Μπορίλ, Στοχ (77’ Σκόντα), Μάτουσεκ (52’ Ολαϊνκά), Νγκαντέ, Ζμραλ

ΖΕΝΙΤ-ΚΟΠΕΓΧΑΓΗ: 1-0

Γήπεδο: Saint-Petersburg Stadium

Καθάρισε την πρόκριση και την πρωτιάη Ζενίτ που κέρδισε με 1-0 την Κοπεγχάγη

Στο 14’ ο Σωτηρίου με κεφαλιά από κοντά έχασε μεγάλη ευκαιρία ενώ στο 20’ η κεφαλιά του Ερόκιν έξυσε το δοκάρι του Άντερσεν. Στις καθυστερήσει του πρώτου μέρους, η Ζενίτ έχασε μεγάλη ευκαιρία, με τον Ντριούσι να κάνει το σουτ από το πέναλτι και να στέλνει την μπάλα ξυστά από το δοκάρι των Δανών.

Οι Ρώσοι πίεσαν κι άλλο στην επανάληψη και στο 59ο λεπτό, ο Κουζιάεβ έβγαλε για τον Μακ που πλάσαρε κι έκανε το 1-0.

ΖΕΝΙΤ: Λούνεβ, Παρέδες, Ανιούκοβ, Ιβάνοβιτς, Μεβλία, Ερνάνι, Μακ, Κουζιάεβ, Ντριούσι (60’ Ζαμπολότνι), Ερόκιν (74’ Μαρκίζιο), Ντζιούμπα

ΚΟΠΕΓΧΑΓΗ: Άντερσεν, Μπένγκτσον, Ζέκα, Μπιέλαντ, Εντόι, Γκρεγκούς, Άνκερσεν, Χόλς (60’ Φαλκ), Βάβρο (54’ Παπαγιαννόπουλος), Σκοβ, Σωτηρίου