Η Θέλτα κέρδισε με 1-0 τη Βαλένθια χάρη σε φοβερό γκολ του Φερνάντεθ.

LA LIGA-2η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

ΘΕΛΤΑ-ΒΑΛΕΝΘΙΑ: 1-0

Γήπεδο: Μπαλαΐδος

Σημαντική νίκη με 1-0 πήρε η Θέλτα κόντρα στη Βαλένθια χάρη σε γκολάρα με τακουνάκι του Γκάμπριελ Φερνάντεθ.

Η Θέλτα πίεσε από τα πρώτα λεπτά και στο 15ο λεπτό ο Φερνάντεθ με φοβερό τακουνάκι άνοιξε το σκορ. Στο 23’ το σουτ του Άσπας σταμάτησε πάνω στον Γκαράι και στο 28’ ο Βας με πλασέ σημάδεψε το δοκάρι του Μπλάνκο ενώ στο επόμενο λεπτό ο Μάξι Γκόμες έχασε νέα ευκαιρία για τη Βαλένθια. Στο 42’ το σουτ του Γουέδες πέρασε λίγο έξω.

Στο 55ο λεπτό ο Άσπας πλάσαρε με τη μία αλλά είδε τον Σίλεσεν να σώζει, όπως έκανε και στο 83’ σε σουτ του Ντένις Σουάρεθ. Στο 88’ ο Παρέχο έχασε μεγάλη ευκαιρία ενώ στο 90+1’ η Θέλτα κέρδισε πέναλτι αλλά ο Σίλεσεν είπε όχι στην εκτέλεση του Ντένις Σουάρεθ.

ΘΕΛΤΑ: Μπλάνκο, Κέβιν Βάσκεθ, Αραούχο, Ολάθα, Άιντο, Ντένις Σουάρεθ, Λομπότκα, Μπράις Μέντεθ (78’ Ντιόπ_, Μπελτράν, Άσπας (89’ Μάγιο), Φερνάντεθ (74’ Μίνα)

ΒΑΛΕΝΘΙΑ: Σίλεσεν, Πιτσίνι (66’ ΦεράνΤόρες), Γκαράι, Γκάμπριελ (62’ Ντιακαμπί), Γκαγιά, Βας, Κοντογκμπιά, Παρέχο, Γουέδες, ΜάξιΓκόμες (61’ Ροδρίγο), Γκαμεϊρό