Μείωσε τα λάθη του, αύξησε τις τελικές προσπάθειες αλλά έχει ατυχία!

Ο ΠΑΣ Λαμία πραγματοποίησε ένα από τα καλύτερά του παιχνίδι κόντρα στον ΝΠΣ Βόλο, παρόλο αυτά δεν κατάφερε να πάρει ούτε τώρα την πρώτη του νίκη στο ΔΑΚ Λαμίας. #slgr #lamiafc #volosfc #slgrinterwetten #stats #season2021_2022

Στο 2-2 έμεινε ο ΠΑΣ Λαμία με τον Βόλο, στο ματς που πραγματοποιήθηκε στο πλαίσιο της 14ης αγωνιστικής της SuperLeague 1.

H ομάδα της Φθιώτιδας αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ με 0-2 χάρη σε δύο τέρματα του Φαν Βέρτ στο πρώτο και στην αρχή του δευτέρου ημιχρόνου, κατάφερε μέσα σε λίγα λεπτά να μειώσει αρχικά με τον Μπατσάνα Αραμπούλι από την άσπρη βούλα του πέναλτι και να ισοφαρίσει με την καρφωτή κεφαλιά του Ντάνι Μπεχαράνο σε 2-2.

Πριν όμως φτάσει στο 2-2 η Λαμία είχε δημιουργήσει στο πρώτο ημίχρονο 4 κλασσικές ευκαιρίες για γκολ, με αποκορύφωμα την κεφαλιά του Ελευθεριάδη που κατέληξε στο δοκάρι του Κότνικ.

Στο συγκεκριμένο ματς, ο ΠΑΣ εμφανίστηκε εμφανώς βελτιωμένος σε σχέση με τα προηγούμενα παιχνίδια του, πιο επιθετικός και με αρκετά λιγότερα λάθη. Κοιτώντας τα στατιστικά θα δει κανείς πως σε 93΄αγώνα, η ομάδα της Λαμίας είχε μόλις 30 λάθη, αριθμός που αποτελεί θετικό ρεκόρ για τον σύλλογο σε ένα ματς κιόλας που κράτησε για αρκετά λεπτά τη μπάλα στα πόδια της.

Όμως, το άσχημα της όλης υπόθεσης είναι ότι ορισμένα ατομικά λάθη, όπως αυτό του Γκαραβέλη στη φάση του 0-1, στοίχισαν στην ομάδα ενώ ένα ακόμη τραγικό λάθος του Αντέτζο στο πρώτο ημίχρονο λίγο έλειψε να αποβεί μοιραίο για τους «κυανόλευκους».

Τέλος, ένα ακόμη θετικό που οφείλουμε να κρατήσουμε από το 2-2 της Λαμίας με τον Βόλo είναι οι τελικές προσπάθειες. Για πρώτη φορά μετά από αρκετά ματς, η ομάδα του Γρηγορίου δημιούργησε αρκετές τελικές και μάλιστα στην πλειοψηφία τους ήταν κλασσικές ευκαιρίες για γκολ. Η αστοχία παρόλο αυτά ορισμένων ποδοσφαιριστών… την κράτησαν στην ισοπαλία.