Απέκλεισε τον Απόλλωνα Λεμεσού ο Μήτρογλου!

Ο Απόλλωνας Λεμεσού μετά την ήττα με 3-0 στην Ολλανδία, έχασε και στην Κύπρο με 4-0 από την Αϊντχόφεν.

EUROPA LEAGUE-PLAY OFFS

ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ ΛΕΜΕΣΟΥ-ΑΪΝΤΧΦΟΕΝ: 0-4 (0-3)

Γήπεδο: ΓΣΠ

Λύγισε και στην έδρα του ο Απόλλωνας Λεμεσού που είχε χάσει με 3-0 στην Ολλανδία από την Αϊντχόφεν και γνώρισε ήττα με 4-0 και στην Κύπρο.

Στο 4ο λεπτό η κεφαλιά του Ντάμφρις πέρασε λίγο έξω, ενώ στο 40’ ο Γκαπκό πάτησε περιοχή αλλά σούταρε ενώ στον Μολ.

Στο 50’ μετά  από εκτέλεσε φάουλ του Πέδρο η μπάλα έφτασε στον Γκακπέ αλλά η άμυνα των Ολλανδών απομάκρυνε την τελευταία στιγμή και στο 66’ ο Μολ έσωσε εντυπωσιακά μετά από σουτ του Ιχαταρέν. Στο 67’ ο Ζελάγια αστόχησε από καλή θέση και  στο 73’ ο Ιχαταρέν έκανε το 0-1 με κοντινό παλσέ μετά από φάση διαρκείας. Ο Απόλλωνας κατέρρευσε από εκεί και πέρα και στο 76’ ο Μήτρογλου εξ επαφής έγραψε το 0-2 και σχεδόν με τη σέντρα ο Μαλέν σε κενό τέρμα έκανε το 0-3. Στο 90+4′ ο Μαλέν διαμόρφωσε το τελικό 0-4.

ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ: Μολ, Πέδρο, Αγκίρε, Σάλαϊ, Γιούστε, Κυριάκου (61’ Σαρδονέρο), Μάρκοβιτς, Παπουλής (69’ Πίττας), Ζελάγια, Γιαννιώτας (77’ Εμπιντά), Γκαπκέ

ΑΪΝΤΧΟΦΕΝ: Ζουτ, Φιεργκέφερ, Μπαουγκάτλ (81’ Σβάαμπ), Ροσάριο, Μποσκάλι, Γκαπκό (77’ Κάτιτς), Γκουτιέρες, Μαλέν, Χέντριξ (74’ Μήτρογλου), Ντάμφρις, Ιχαταρέν

Καραμπάχ-Λίνφιλντ: 2-1(2-3)

(Ρομέρο 6’, Ζουμπίρ 88’-Λέιβερι 90+3’)

Στους ομίλους του Europa League η Καραμπάχ που είχε χάσει με 3-2 στην έδρα της Λίνφιλντ αλλά κέρδισε με 2-1 στην έδρα της.

Η Καραμπάχ μπήκε δυνατά στο ματς και στο 6ο μόλις λεπτό άνοιξε το σκορ με τον Ρομέρο, ενώ στο 88’ ο Ζουμπίρ έκανε το 2-0. Η Λίνφιλντ μείωσε στο 90+3’ με τον Λέιβερι.

Ρίγα-Κοπεγχάγη: 1-0 (1-3)

(Μπρισόλα 75’)

Γλυκιά ήττα για την Κοπεγχάγη που έχασε μεν με 1-0 στην έδρα της Ρίγα, αλλά είχε κερδίσει στο πρώτο ματς με 3-1.

Η Ρίγα πέτυχε το γκολ της νίκης με τον Μπρισόλα στο 75ο λεπτό και στο υπόλοιπο τέταρτο πίεσε αλλά δεν μπόρεσε να πέτυχε άλλο γκολ. Στο 90+4’ αποκλείστηκε ο Βαλεριάνος της Ρίγα.

ΑΪΚ-Σέλτικ: 1-4 (0-2)

(Λάρσον 33’ πεν.-Φόρεστ 16’, Τζόνστον 34’, Ζουλιέν 87’, Μόργκαν 90+3’)

Εύκολα στους ομίλους η Σέλτικ που διέλυσε την ΑΪΚ στη Σουηδία με 4-1 κι ενώ την είχε κερδίσει με 2-0 και στο πρώτο ματς

Η Σέλτικ άνοιξε το σκορ με τον Φόρεστ στο 16ο λεπτό ενώ ο Λάρσον ισοφάρισε με πέναλτι στο 33’. Ωστόσο με τη σέντρα, ο Τζόνστον έκανε το 1-2 για τη Σέλτικ και ο  Ζολιέν έγραψε το 1-3 στο 87’. Στο 90+3’ ο Μόργκαν διαμόρφωσε το τελικό 1-4.

Ζόρια Λουχάνσκ-Εσπανιόλ: 2-2 (1-3)

(Λέντνεβ 54’, Ρούσιν 78-’Φερέιρα 34’, Μαρτίν 62’)

Εύκολα στους ομίλους η Εσπανιόλ, που είχε νικήσει με 3-1 στην Ισπανία και πήρε ισοπαλία 2-2 στην έδρα της Ζόρια.

Η Εσπανιόλ άνοιξε το σκορ με τον Φερέιρα στο 34ο λεπτό, ενώ ο Λέντνεβ έκανε το 1-1 στο 54’. Στο 62’ ο Βάργκας Μαρτίν έδωσε ξανά προβάδισμα στην Εσπανιόλ και το 78’ ο Ρούσιν διαμόρφωσε το 2-2.

Μπνέι Γεχούντα-Μάλμε: 0-1(0-3)

(Μόλινς 7’)

Πρόκριση με δύο νίκες για τη Μάλμε, που είχε κερδίσει με 3-0 στο πρώτο ματς και κέρδισε και στην έδρα της Μπνέι Γεχούντα με 1-0.

Το μοναδικό γκολ πέτυχε ο Μόολινς στο 7ο μόλις λεπτό.

Μόλντε-Παρτζάν: 1-1 (1-2)

(Τζέιμς 71’-Μίλετιτς 80’)

Στους ομίλους του Europa η Παρτιζάν που πήρε ισοπαλία 1-1 στην έδρα της Μόλντε κι ενώ είχε νικήσει στο πρώτο ματς με 2-1.

Η Μόλντε άνοιξε το σκορ στο 72’ με τον Τζέιμς και στο 80’ ο Μίλετιτς έκανε το 1-1.

ΜΠΑΤΕ Μπόρισοβ-Αστάνα: 2-0 (0-3)

(Σκάβις 6’, Γιαμπλόνσκι 85’)

Η ΜΠΑΤΕ το πάλεψε στα ίσα, κέρδισε με 2-0 την Αστάνα αλλά είχε χάσει με 3-0 στο πρώτο ματς κι έμεινε έξω.

Η ΜΠΑΤΕ μπήκε πολύ δυνατά στο ματς και στο 6ο λεπτό άνοιξε το σκορ με τον Σκάβις, ενώ ο Γιαμπλόνσκι έκανε το 2-0 στο 85’.