Νίκη και πρόκριση για το Πουέρτο Ρίκο!

Τα κατάφερε απέναντι στην Τυνησία το Πουέρτο Ρίκο και προκρίθηκε στην επόμενη φάση του Παγκοσμίου Κυπέλλου της Κίνας.

ΜΟΥΝΤΟΜΠΑΣΚΕΤ 2019- 3ος ΟΜΙΛΟΣ

ΠΟΥΕΡΤΟ ΡΙΚΟ-ΤΥΝΗΣΙΑ 67-64

Με δυο νίκες σε τρία ματς, το Πουέρτο Ρίκο τερμάτισε στη δεύτερη θέση του 3ου ομίλου και προκρίθηκε στους “16” του Μουντομπάσκετ, έπειτα από την επικράτηση 67-64 επί της Τυνησίας, σε ματς-θρίλερ.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν πόντο-πόντο, με το τέλος της πρώτης περιόδου να βρίσκει το Πουέρτο Ρίκο να προηγείται με 19-18. Στην δεύτερη περίοδο η Τυνησία με ένα σερί 6-0 έκανε το σκορ 19-24. Το Πουέρτο Ρίκο όμως απάντησε με ένα σερί 9-0 για να ξεφύγει με 28-24, κλείνοντας τελικά το πρώτο ημίχρονο όντας μπροστά στο σκορ με 38-32.

Στην τρίτη περίοδο το ντέρμπι συνεχίστηκε, με την Τυνησία να περνάει ξανά μπροστά στο σκορ (42-43), με το σκορ στο τέλος της τρίτης περιόδου να είναι 52-55, ενώ στο ξεκίνημα της τέταρτης ήταν 52-60. Κάπου εκεί όμως το Πουέρτο Ρίκο έδειξε χαρακτήρα. Άρχισε να ροκανίζει την διαφορά και πλησίασε στο σκορ. Και, στο τέλος, μίλησε η καρδιά των παικτών του, με τους Πορτορικανούς να κλείνουν τον αγώνα με ένα σερί 8-0, με το τρίποντο του Μπράουν στο φινάλε να κρίνει τον τελικό νικητή.

Για τους θριαμβευτές, ξεχώρισε ο αειθαλής Μπάλκμαν (14 πόντοι και 9 ριμπάουντ), ενώ κοντά στο double double έφτασε ο καθοριστικός Μπράουνι (9 πόντοι και 8 ασίστ).
Στον αντίποδα, Μεζρί (14 πόντοι και 9 ριμπάουντ) και Ρολ (13 πόντοι και 5 ριμπάουντ) τράβηξαν και πάλι «κουπί», την ώρα που οι Αμπάντα (14 πόντοι σε 40 λεπτά) και Μπεν Ρομντανί (13 πόντοι) ήταν θετικοί άλλα άστοχοι στα κρίσιμα σημεία.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-18, 38-32, 52-55, 67-64

ΠΟΥΕΡΤΟ ΡΙΚΟ (Κασιάνο): Μπάλκμαν 14 (9 ριμπάουντ), Μπράουν 9 (1 τρίποντο, 8 ασίστ), Κλαβέλ 7 (1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ), Κλεμέντε, Κόλιερ 4, Ντίαζ 7 (1), Φράνκλιν 2, Χουέρτας 10 2), Μοχίκα, Πινέιρο 8, Ροντρίγκεζ 6

ΤΥΝΗΣΙΑ (Πάλμα): Αμπάντα 14 (1 τρίποντο, 6 κλεψίματα), Ρομντάν 12 (9 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Ελ Μαμπρούκ 2 (1/10 σουτ), Χαντιντάν 9 (1), Μεϊρί 14 (9 ριμπάουντ), Ρολ 13 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ)