Πιο έτοιμη εμφανίστηκε η Πολωνία!

Τη νίκη έστω και δύσκολα πανηγύρισε η Πολωνία στον αγώνα του Παγκοσμίου Κυπέλλου της Κίνας κόντρα στην Ακτή Ελεφαντοστού.

ΜΟΥΝΤΟΜΠΑΣΚΕΤ 2019- 1ος ΌΜΙΛΟΣ

Ακτή Ελεφαντοστού-Πολωνία 63-80

Με τρεις νίκες σε ισάριθμα παιχνίδια ολοκλήρωσε τις υποχρεώσεις της, στην πρώτη φάση του Μουντομπάσκετ 2019, η Πολωνία, αφού επικράτησε 80-63 της Ακτής Ελεφαντοστού, τερματίζοντας πρώτη στον 1ο Όμιλο.

Υπενθυμίζεται πως οι Πολωνοί θα μεταφέρουν τους έξι βαθμούς που μάζεψαν στην επόμενη φάση.

Το παιχνίδι πήγαινε πόντο-πόντο από την αρχή, μέχρι η Ακτή Ελεφαντοστού να ξεφύγει με 13-8. Η Πολωνία απάντησε άμεσα και έκανε το σκορ 15-17, ωστόσο η Ακτή Ελεφαντοστού αντέδρασε και έκλεισε τελικά την πρώτη περίοδο προηγούμενη με 24-20.

Στην δεύτερη περίοδο οι Πολωνοί πήραν σταδιακά το πάνω χέρι στο παιχνίδι, καταφέρνοντας χάρη σε ένα ξέσπασμα να ξεφύγουν με 28-36, με την Ακτή Ελεφαντοστού ωστόσο να μειώνει σε 32-36 στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Στην τρίτη περίοδο η Πολωνία προσπαθούσε να χτίσει μία διαφορά, αλλά δεν τα κατάφερνε. Ο λόγος ήταν η μαχητικότητα της Ακτής Ελεφανοστού, που δεν άφηνε την διαφορά να ξεφύγει πάνω από τους 10 πόντους, με το σκορ στο τέλος της τρίτης περιόδου να είναι 49-55.

Στην τέταρτη περίοδο ωστόσο αυτό θα άλλαζε, με την Πολωνία να ξεφεύγει με 51-63 και 57-72. Το παιχνίδι είχε πλέον κριθεί, με τους Πολωνούς να προκρίνονται με 3 νίκες στην φάση των “16”.

Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ο Βατσίνσκι, ο οποίος σημείωσε 16 πόντους, ενώ μοίρασε και 6 ασίστ. Από την, για τους Ιβοριανούς -που ολοκλήρωσαν τις υποχρεώσεις τους στον όμιλο με 3 ήττες- διακρίθηκαν οι Αμπουό (21 πόντοι), Τόμπσον (18 πόντοι), όμως ήταν απελπιστικά μόνοι.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 24-20, 32-36, 49-55, 63-80.

ΑΚΤΗ ΕΛΕΦΑΝΤΟΣΤΟΥ (Πόβια): Αμπουό 23 (8/13 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 1/1 βολή, 6 ριμπάουντ), Μπαμπά (1/4 σουτ), Ντιαμπατέ 9 (1/4 τρίποντα, 6 ασίστ), Έντι, Φοφανά 2, Παμπά 2, Τόμπσον 18 (4/8 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 4/4 βολές, 6 ριμπάουντ), Ζερμπό 4.

ΠΟΛΩΝΙΑ (Τέιλορ): Μπαλτσερόφσκι 8 (6 ριμπάουντ), Τσελ 5 (1), Γκρουζέφσκι, Χρίτσανιουκ 4, Κόζαρεκ 6 (2 τρίποντα, 5 ασίστ), Κούλιγκ 14 (1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ), Λατσίνσκι, Ολέινικτσακ, Πονίτκα 12 (1), Σλότερ 7 (1), Σοκολόφσκι 6, Βατσίνσκι 16 (3/4 δίποντα, 3/3 τρίποντα, 1/2 βολές, 6 ασίστ).