Πήρε τη νίκη και παραμένει στο παιχνίδι για τους Ολυμπιακούς Αγώνες η Τυνησία!

Οι Τυνήσιοι επικράτησαν 86-84 της Ανγκόλας σε ματς-θρίλερ.

ΜΟΥΝΤΟΜΠΑΣΚΕΤ 2019- 14ος ΟΜΙΛΟΣ (17-32)

ΤΥΝΗΣΙΑ-ΑΝΓΚΟΛΑ 86-84

Άποντος σε ολόκληρο το παιχνίδι ήταν ο Χαντιντάν, αλλά, τη στιγμή που η μπάλα “έκαιγε”, πέτυχε καθοριστικό τρίποντο, δίνοντας προβάδισμα τεσσάρων πόντων στη Τυνησία, 86-82, η οποία επικράτησε, τελικά, 86-84, της Ανγκόλας. Ένα αποτέλεσμα που κρατάει ζωντανές τις ελπίδες των Τυνήσιων για πρόκριση στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο.

Η Τυνησία είχε μεγαλύτερο κίνητρο στο παιχνίδι, αυτό φάνηκε μετά το πρώτο τετράλεπτο (13-11) όπου με ηγέτη τον Μεϊρί πάτησε γκάζι και στο τέλος της περιόδου προηγήθηκε με 31-20. Οι Τυνήσιοι είχαν εξαιρετικό επίπεδο συνεργασίας, ομοίως και ποσοστό ευστοχίας στις προσπάθειες τριών πόντων.
Η δεύτερη περίοδος ανήκε στον Ρομντχάνε καθώς τα δικά του διαδοχικά τρίποντα δεν επέτρεψαν στην Αγκόλα να βρει τρόπο επιστροφής στο παιχνίδι. Ο έμπειρος γκαρντ είχε 4/5 προσπάθειες, η Τυνησία 6/13 στο πρώτο ημίχρονο και μετά το 42-31 στα μισά της περιόδου, στο τέλος του ημιχρόνου η διαφορά πήγε στο +15 (52-37). Με εξαίρεση τον Χουακουίμ, η Αγκόλα δεν είχε τρόπο έκφρασης στην επίθεση.

Στο τρίτο δεκάλεπτο έγινε η ανατροπή γιατί η Αγκόλα αποφάσισε να παίξει άμυνα, χρησιμοποίησε σύνθετες άμυνες ζώνης και στην επίθεση ανέλαβαν δράση οι Μορέιρα, Ντομίνγκος. Η δε Τυνήσιοι έπαψαν να είναι εύστοχοι από κοντινή απόσταση. Στα μισά της περιόδου η διαφορά μειώθηκε στους πέντε πόντους (54-49) και στο τέλος αυτής στο ένα καλάθι (67-65).
Με ηγέτη τον Ντομίνγκος, οι Αγκολέζοι πέρασαν μπροστά (71-74) έπειτα από περίπου τέσσερα λεπτά στην τελευταία περίοδο. Εκεί η Τυνησία βασίστηκε στην ισχυρή προσωπικότητα του Μάικλ Ρολ καθώς οι διαδοχικοί πόντοι του τελευταίου οδήγησαν στο 8-0 σερί (79-74, 36’) ενώ η διαφορά έφτασε και στο +8 (82-74). Κι εκεί που όλα φάνηκαν ότι είχαν τελειώσει, η Αγκόλα έκανε τρομερό come back και μείωσε σε 83-82 (39’) με ηγέτη τον Γιανίκ Μορέιρα. Εκεί ο Χαντιντάν έβαλε το πιο σημαντικό καλάθι του αγώνα (86-82), έξι δεύτερα πριν το τέλος και η Τυνησία σφράγισε τη νίκη.

Ο Μάικλ Ρολ με 21 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ της Τυνησίας, έχοντας για συμπαραστάτες τους Ρομντάν (20π.) και Μεϊρί (18π.). Ο Γιανίκ Μορέιρα ο καλύτερος παίκτης για την Ανγκόλα με 21 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 31-20, 52-37, 67-65, 86-84

ΤΥΝΗΣΙΑ (Πάλμα): Αμπάντα 9, Μπεν Ρομντάν 20 (4 τρίποντα, 8 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Τσενούφι 2, Ελ Μαμπρούκ 13 (1), Χαντιντάν 3 (1), Κνίουα, Μεϊρί 18 (5/8 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 5/6 βολές, 8 ριμπάουντ, 8 τάπες), Ρολ 21 (8/10 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 2/3 βολές).

ΑΝΓΚΟΛΑ (Βόιτ): Αντόνιο 4, Σιπριάνο, Κονσεϊσάο, Ντομίνγκος 19 (4/5 τρίποντα, 6 ασίστ), Γκονσάλβες 4, Ζοακίμ 16 (2 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Μουρ 3 (1), Μοράις 10 (2), Μορέιρα 21 (8/10 δίποντα, 5/5 βολές, 9 ριμπάουντ), Πάουλο 7.