Ιστορική νίκη για το Μαυροβούνιο!

Πέτυχε τη πρώτη του νίκη σε Μουντομπάσκετ, 80-65 την Ιαπωνία.

ΜΟΥΝΤΟΜΠΑΣΚΕΤ 2019- 15ος ΟΜΙΛΟΣ (17-32)

ΙΑΠΩΝΙΑ-ΜΑΥΡΟΒΟΥΝΙΟ 65-80

Η παρουσία των Μαυροβούνιων στο Παγκόσμιο Κύπελλο της Κίνας ολοκληρώθηκε με τη νίκη επί της Ιαπωνίας, 80-65, παρουσιάζοντας πολυφωνία στην επίθεση και διατηρώντας το προβάδισμα από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης με τους Ασιάτες, που είχαν σε εκπληκτική μέρα τον Γιούτα Ουατανάμπε (34π.).

Οι Μαυροβούνιοι προηγήθηκαν νωρίς με διψήφια διαφορά πόντων, όταν ο Πέταρ Πόποβιτς σκόραρε με layup για το 6-17 στο 6’11” κι έκλεισαν την πρώτη περίοδο στο υπέρ τους 16-26. Η Ιαπωνία αντέδρασε, μείωσε σε 24-26 με τον Ουατανάμπε στο 13’34” κι εν συνεχεία ο ίδιος παίκτης έριξε τη διαφορά στον πόντο (31-32, 16’35”) όμως το Μαυροβούνιο άντεξε στην πίεση και πήγε στα αποδυτήρια μπροστά στο σκορ με 33-40. Ο Άντο σκόραρε για το 48-50 στο 26’39” όμως ο Νίκολα Βούτσεβιτς ανέβασε ξανά τη διαφορά στο +10 (51-61) στο 30′ για το Μαυροβούνιο που δεν απειλήθηκε ξανά κι έφτασε στη νίκη με 65-80.

Ο Βούτσεβιτς με 18 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ του Μαυροβουνίου με τον Γουατανάμπε να βάζει 34 πόντους, για λογαριασμό των Γιαπωνέζων.

Τα δεκάλεπτα: 16-26, 33-40, 51-61, 65-80.

ΙΑΠΩΝΙΑ (Λάμας): Σ. Άντο 6, Σχ. Άντο, Μπάμπα 11, Φαζέκας 10, Χετζίμα 2, Κ. Τακέτσι, Τ. Τακέτσι 2, Τανάκα, Γουατανάμπε 34 (9 ριμπάουντ)

ΜΑΥΡΟΒΟΥΝΙΟ (Μίτροβιτς): Μπιέλιτσα 10, Ντούμπλιεβιτς 10 (2), Ιβάνοβιτς 12, Νίνταμ 5 (1/8 τρίποντα), Π. Πόποβιτς 6, Ράντοντσιτς 8, Σο. Σέχοβιτς 6, Σε. Σέχοβιτς, Τοντόροβιτς 5, Βούτσεβιτς 18 (2 τρίποντα, 7 ριμπάουντ)