Άλλα αθλήματαΜπάσκετ

Δεν της άφησε περιθώρια…

Εκπληκτική εμφάνιση των παικτών της Εθνικής Ελλάδος, ο οποίοι πήραν τη νίκη επί της Πολωνίας και προκρίθηκαν στους «16» του EuroBasket.

Την πρόκριση της στην επόμενη φάση του Ευρωμπάσκετ εξασφάλισε η Εθνική Ανδρών. Η Ελλάδα ύστερα από τρεις συνεχόμενες ήττες από Γαλλία, Σλοβενία και Φινλανδίακατάφερε να νικήσει την Πολωνία με 95-77 και να πάρει την τέταρτη θέση του ομίλου και παράλληλα το εισιτήριο για τους “16” της διοργάνωσης.  Εκπληκτική εμφάνιση πραγματοποίησε ο Κώστας Σλούκας.

O Έλληνα γκαρντ ήταν “ζεστός” από το ξεκίνημα της αναμέτρησης και με δύο στα δύο τρίποντα, έδωσε προβάδισμα έξι πόντων στην Εθνική μας (8-4). Οι δύο ομάδες ήταν εύστοχες στα πρώτα λεπτά και έτσι το σκορ ήταν αρκετά υψηλό (14-15). Η Ελλάδα σ΄ακόμη ένα παιχνίδι δεν έπαιζε, όμως, καλή άμυνα, κάτι που εκμεταλλεύτηκε η Πολωνία και πήρε τα ηνία του σκορ (23-29).

Η Ελλάδα στο δεύτερο δεκάλεπτο μπήκε καλύτερα και με ένα γρήγορο σερί 6-0 ισοφάρισε το παιχνίδι (29-29), ενώ με τρίποντο του Κώστα Παπανικολάου πέρασε μπροστά ύστερα από αρκετή ώρα (32-29). H Εθνική βελτίωσε την άμυνα της και ο Παπανικολάου, που ανέβασε την απόδοση του, έδωσε στην Ελλάδα προβάδισμα 6 πόντων (37-31), διαφορά που κράτησε μέχρι και το τέλος του ημιχρόνου (49-43).

H Πολωνία ξεκίνησε καλύτερα το δεύτερο ημίχρονο και κατάφερε να ισοφαρίσει (51-51), αλλά ο Κώστας Σλούκας και πάλι έδωσε το προβάδισμα στην Εθνική μας (54-51). Το “ντέρμπι” καλά κρατούσε, καθώς οι Πολωνοί δεν παρατούσαν με τίποτα το ματς (62-62).

Ο Νικ Καλάθης μαζί με τον Κώστα Σλούκα ήταν οι καλύτεροι παίκτες της Εθνικής μας. Ο παίκτης του Παναθηναϊκού στην τελευταία περίοδο ήταν εκπληκτικός στην επίθεση και έδωσε προβάδισμα 6 πόντων στην Ελλάδα (77-71), ενώ με τρίποντο ο γκαρντ της Φενέρμπαχτσε έκανε το 80-71.

H Ελλάδα συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και στα επόμενα λεπτά και ο Γιώργος Πρίντεζης με τρίποντο εκτόξευσε τη διαφορά στους 12 (87-75). Οι Πολωνοί δεν μπόρεσαν να γυρίσουν το παιχνίδι και η Ελλάδα πήρε τη νίκη και το εισιτήριο για τους “16”.

Τα δεκάλεπτα: 23-29, 49-43, 70-67, 95-77

ΕΛΛΑΔΑ (Μίσσας): Καλάθης 24 (4 τρίπ., 10 ασίστ), Μπουρούσης 10, Σλούκας 26 (5), Παππάς 3 (1), Παπαγιάννης 8, Πρίντεζης 14 (1), Παπανικολάου 8 (2), Μάντζαρης, Αγραβάνης, Παπαπέτρου 2, Μπόγρης, Αντετοκούνμπο

ΠΟΛΩΝΙΑ (Τέιλορ): Σοκολόφσκι 2, Τσελ 0, Κούλιγκ 26 (3), Ζαμοΐσκι 5 (1), Πονίτκα 8, Βατσίνσκι 17 (1), Κοζάρεκ 12 (2), Γκιέλο, Καρνόβσκι 7, Γκρουζέτσκι, Χρίτσανιουκ.