Έκανε τα «όργια» ο Μάλεν!

Ο νεαρός Ολλανδός πέτυχε και τα πέντε γκολ(!) στη νίκη της PSV κόντρα στη Φίτεσε με 5-0 και πλέον η ομάδα του συγκατοικεί στην 1η θέση με τον Άγιαξ.

EREDIVISIE-6η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

Ουτρέχτη-Έμεν: 3-1

(Νταλμάου 38’, Κερκ 55’, Μπαεμπέκ 90+6′-Ντε Λεουβ 58’)

Πεντάδα έπιασε η Ουτρέχτη που επικράτησε της Έμεν με 3-1.

Η Ουτρέχτη άνοιξε το σκορ με τον Νταλμάου στο 38ο λεπτό και ο Κερκ έκανε το 2-0 στο 55’. Τρία λεπτά μετά, ο Ντε Λέουβ μείωσε σε 2-1 αλλά στο 90+6′ ο Μπαεμπέκ διαμόρφωσε το 3-1

Αϊντχόφεν-Φίτεσε: 5-0

(Μάλεν 18’, 35’, 46′, 83′ πεν., 89′ πεν.)

Η Αϊντχόφεν πήρε με 5-0 το ντέρμπι κόντρα στη Φίτεσε, την ξεπέρασε κι έπιασε τον Άγιαξ στην 1η θέση. Πενταρέ από τον Μάλεν!

Ο Μάλεν άνοιξε το σκορ στο 18’ και στο 31’ ο ίδιος έκανε και το 2-0. Ο νεαρός διεθνής πέτυχε χατ τρικ στο 46ο λεπτό κάνοντας το 3-0. Και στο 83′ ο Μάλεν με πέναλτι διαμόρφωσε το 4-0 και με τον ίδιο τρόπο στο 89′ έγραψε το 5-0.

Φένλο-Γκρόνινγκεν: 1-1

(Γεμπόα 12’, Λίνθορστ 84’-Χρούστιτς 44’)

Την 3η φετινή της νίκη πέτυχε η Φένλο που επικράτησε με 2-1 της Γκρόνινγκεν.

Η Φένλο άνοιξε το σκορ με τον Γεμπόα στο 12ο λεπτό αλλά ο Χρούστιτς έκανε το 1-1 στο 44’ αλλά στο 84’ ο Λίνθορστ διαμόρφωσε το 2-1.