Άλλα αθλήματαΤοπικά Σπορ

1ο Πανελλήνιο Τουρνουά sos kids Bowling παιδιών με Ειδικές Ικανότητες!! του Συλλόγου sos kids ΛΑΜΨΗ(pics)

Ο Πανελλήνιος Σύλλογος Φίλων Παιδιών με Ειδικές Ικανότητες SOS KIDS Λάμψη με χαρά και υπερηφάνεια ενημερώνει για την επίτευξη ενός ακόμα στόχου για την δημιουργική επιμόρφωση των παιδιών με γενετικά Σύνδρομα.

Μέσα σε κλίμα γιορτής, χαράς και με βαθύ αίσθημα Εθελοντισμού πραγματοποιήθηκε το 1ο Πανελλήνιο Τουρνουά sos kids Bowling παιδιών με Ειδικές Ικανότητες!! στις 27/9 και 28/9 2019 στο STARBOWL της Κέρκυρας. Το τουρνουά διοργανώθηκε από τον Πανελλήνιο Σύλλογο Φίλων Παιδιών με Ειδικές Ικανότητες ” SOS KIDS Λάμψη “, σε συνεργασία με το STARBOWL, στο πλαίσιο των Προγραμμάτων Κοινωνικοποίησης, Άθλησης και Ψυχαγωγίας των παιδιών με γενετικά σύνδρομα.

Το παρών έδωσαν 22 σπουδαίοι αθλητές με σύνδρομο DOWN, ASPERGER, Νοητική Υστέρηση, ΑΥΤΙΣΜΟ και ΔΕΠΥ, από όλη την Ελλάδα, Αττική, Θεσσαλονίκη, Ιωάννινα, Κρήτη, Κέρκυρα, Λάρισα, Βόλο, Κόρινθο, Πάτρα, Καλαμάτα, Πύργο και άλλες περιοχές.

Η πρώτη μέρα κύλησε καλά, με τους αθλητές να αγωνίζονται μέσα σε ένα ευχάριστο και φιλικό περιβάλλον γνωρίζοντας ο ένας τον άλλον.

1ο Πανελλήνιο Τουρνουά Bowling sos kids Λάμψη – τελική κατάταξη:

– Την 1η Θέση κατέλαβε ο Παναγιώτης Σόκος με 2 νίκες και 347 κορίνες – από την Αθήνα
– Την 2η Θέση κατέλαβε ο Κυριάκος Ανδριόπουλος με μια 2η θέση και 321 κορίνες – από την Αθήνα
– Την 3η Θέση κατέλαβε ο Βασίλης Μεσημέρης  με 2 νίκες και 306 κορίνες – από την Κέρκυρα

Αξίζει να αναφερθεί ότι:

• Την 4η Θέση κατέλαβε ο Δημήτρης Άθης με 2 νίκες και 296 κορίνες – από την Κέρκυρα
  • Την 5η Θέση κατέλαβε ο Μάριος Μακεντούδης με μία 2η θέση και 291 κορίνες – από την Αθήνα
  • Την 6η Θέση κατέλαβε η Αγγελική Αλαμάνου με μία 2η θέση και 277 κορίνες που κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στους παγκόσμιους αγώνες Special Olympics στο Άμπου Ντάμπι  – από την Κέρκυρα.
  • Την 7η Θέση κατέλαβε ο Νίκος Χριστοφοράκης με 266 κορίνες – από την Κρήτη
  • Την 8η Θέση κατέλαβε ο Παντελής Λεβεντούρης με μία νίκη και 259 κορίνες – από την Καλαμάτα

Την πρόκριση σε επόμενο τουρνουά Bowling ΑμεΑ όπου θα συμμετέχει η ομάδα μας, πήραν ο Παναγιώτης , ο Κυριάκος και ο Βασίλης από την Κέρκυρα, και θα ακολουθήσουν και 3 ακόμη αθλητές από την 1η οκτάδα.

Πολλά συγχαρητήρια και στα 22 παιδιά μιας και στο bowling δεν υπάρχουν επίσημοι κανόνες συμπεριφοράς για τους παίκτες, υπάρχει όμως ένα άγραφο και άτυπο πρωτόκολλο το οποίο και ακολουθήσανε όλα τα παιδιά.
Το bowling είναι απλώς ένα παιχνίδι. Διασκεδάστε το!

Το STARBOWL ευχαριστεί όλους τους αθλητές, το διοργανωτή Σύλλογο SOS KIDS Λάμψη.

Επίσημος χορηγός αθλητικών δράσεων : Blue Star Ferries – Hellenic Seaways