Διπλό ανόδου για την Αρμενία

Τεράστια νίκη για την Αρμενία που πέρασε με 1-2 από την «Dinamo Arena» της Τιφλίδας απέναντι στη Γεωργία, μείωσε στο βαθμό από τα Σκόπια τα οποία και αντιμετωπίζει την τελευταία αγωνιστική σε έναν τελικό

NATIONS LEAGUE – 3η ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ – 2ος ΟΜΙΛΟΣ – 5η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

ΓΕΩΡΓΙΑ – ΑΡΜΕΝΙΑ: 1-2

Γήπεδο: Dinamo Arena – Tbilisi

Τεράστια νίκη για την Αρμενία που πέρασε με 1-2 από την «Dinamo Arena» της Τιφλίδας απέναντι στη Γεωργία, μείωσε στο βαθμό από τα Σκόπια τα οποία και αντιμετωπίζει την τελευταία αγωνιστική σε έναν τελικό. Οι Αρμένιοι ήταν ανώτεροι από την αρχή του παιχνιδιού, πήραν προβάδισμα στο πρώτο ημίχρονο και ενώ δέχτηκαν την ισοφάριση, βρήκαν και δεύτερο τέρμα που τους χάρισε τη νίκη. Αδιάφορη πλέον η Γεωργία που δεν κινδυνεύει με υποβιβασμό.

Η Αρμενία άνοιξε το σκορ με την πρώτη καλή στιγμή του παιχνιδιού στο 33′ βγαίνοντας στην αντεπίθεση με τον Μπαρσεγιάν να γυρίζει για τον Γκαζαριάν που με σουτ στην κίνηση έκανε το 0-1, ενώ ένα λεπτό αργότερα ο ίδιος παίκτης έστειλε την μπάλα στο δοκάρι του Μακαρίτζε. Με τη συμπλήρωση 40 λεπτών η Γεωργία απείλησε με κεφαλιά του Λομπζανίτζε που απέκρουσε ο Γιουρτσένκο.

Στο 65′ και την πρώτη καλή στιγμή του δεύτερου μέρους η Γεωργία κέρδισε πέναλτι για μαρκάρισμα του Χοβχανισιάν στον Λομπζανίτζε, με τον Γκαζαϊσβίλι ν’ αναλαμβάνει την εκτέλεση κάνοντας το 1-1. Στο 86′ η Αρμενία πήρε και πάλι προβάδισμα με τον Ανταμιάν να κάνει το 1-2 μετά από ασίστ του Μπαρσεγιάν.

ΓΕΩΡΓΙΑ: Μακαρίτζε, Τζιγκαούρι, Κοτσολάβα, Γκριγκαλάβα, Ναβαλόφσκι, Κανκάβα, Αμπουρζανία (80′ Κβεκβεσκίρι), Νταβιτασβίλι (56′ Γκαζαϊσβίλι), Γκβίλια (80′ Μικελτάτζε), Σ. Λομπζανίτζε (80′ Παπουνασβίλι), Ε. Λομπζανίτζε (68′ Κατκαράβα)

ΑΡΜΕΝΙΑ: Γιουρτσένκο, Χαμπαρτουνιάν, Χαροϊάν, Καλισίρ, Χοβχανισιάν (69′ Σ. Γκριγκοριάν), Μπαρσεγιάν, Ούντο, Α. Γκριγκοριάν, Γκαζαριάν, Ανταμιάν (89′ Βοσκανιάν), Καραπετιάν