Κακή εμφάνιση και ήττα για τον Έσπερο!

Ο Έσπερος Λαμίας δεν τα κατάφερε σήμερα απέναντι στον Ίκαρο Σερρών και γνώρισε την ήττα με 68-70 για την 26η αγωνιστική στο πρωτάθλημα της Β’ Εθνικής. Οι Λαμιώτες αναγκάστηκαν να αγωνιστούν μακριά από το γήπεδό τους, στην Καρδίτσα  λόγω του ότι στο Χαλκιοπούλειο διεξάγονται αγώνες καράτε.

Ο Έσπερος ξεκίνησε το παιχνίδι με τον χειρότερο τρόπο και στο 10′ βρέθηκε πίσω με 15-28. Στη συνέχεια οι παίκτες του Σοφογιάννη ανέβασαν κατακόρυφα την απόδοσή τους, μειώνοντας στο ημίχρονο στον πόντο (41-42). Στο δεύτερο ημίχρονο το παιχνίδι συνεχίστηκε στον ίδιο ρυθμό με την ομάδα των Σερρών να προηγείται με 65-66 στο 30′.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Ίκαρος κατάφερε να πάρει τη νίκη και να φύγει με το ροζ φύλλο αγώνος από το Κλειστό της Καρδίτσας με σκορ 68-70 στις λεπτομέρειες.

Ο Παπαργυρόπουλος σημείωσε 21 (1) πόντους με τον Τεπετίδη να ακολουθεί με 14 (1) πόντους για τον Έσπερο.

Διαιτητές: Ξέρας-Καρακώστας.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 15-28, 41-42, 65-66, 68-70.

ΕΣΠΕΡΟΣ ΛΑΜΙΑΣ (Σοφογιάννης): Στολίγκοβιτς 5 (1), Ρούζιος 7 (1), Πάππος 3 (1), Κατσαρές 10 (3), Παπανικολάου 3 (1), Παπαργυρόπουλος 21 (1), Αργύρης, Τεπετίδης 14 (1), Ολύμπιος 5 (1).

ΙΚΑΡΟΙ ΣΕΡΡΩΝ (Σίσκος): Κάτος 5 (1), Σιδερίδης 2, Γεωργιανός 7, Δαλαγκόζης, Κακιούζης 25 (1), Παπαδόπουλος 9 (1), Καραμπέκης 7, Θολιώτης 10 (2), Φώτογλου 5.