Άλλα αθλήματαΜπάσκετ

Θέλει τη νίκη απέναντι στην Φάλκο ο ΠΑΟΚ!

Μετά την ήττα του στην πρεμιέρα του Basketball Champions League, o ΠΑΟΚ αντιμετωπίζει στην Ουγγαρία τη Φάλκο, με στόχο την πρώτη νίκη του  (22/10, 19:00), στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής του 4ου ομίλου.

Αύριο  (23/10) αγωνίζονται ΑΕΚ και Περιστέρι για το 2/2 στη διοργάνωση. Συγκεκριμένα, η ΑΕΚ θα βρει στο δρόμο της τη Χάποελ Ιερουσαλήμ επί ισραηλινού εδάφους στις 19:30, ενώ το Περιστέρι υποδέχεται τη λετονική Ρίγα στο «Ανδρέας Παπανδρέου», στις 21:00.

Η… πρώτη γεύση στην κανονική περίοδο του Champions League ήταν αρνητική για τον ΠΑΟΚ, καθώς ηττήθηκε στην Πυλαία με 69-60 από την Μπεσίκτας. Ο «Δικέφαλος του Βορρά» θέλει πάση θυσία να… σπάσει το ρόδι κόντρα στη Φάλκο  (22/10). Ο τεχνικός της ομάδας της Θεσσαλονίκης Κώστας Φλεβαράκης δεν υπολογίζει στην παρουσία του Σταύρου Σχίζα, ο οποίος έχει υποστεί κάκωση έσω πλαγίου συνδέσμου στο δεξί γόνατο. Ο Σταύρος Σχίζας αναμένεται να μείνει εκτός αγώνων για 7-10 ημέρες και ακολουθεί θεραπευτική αγωγή. Η αποστολή αναχωρεί για τη Βιέννη το μεσημέρι της Δευτέρας (21/10) και από την πρωτεύουσα της Αυστρίας, θα μεταβεί οδικώς στο Σομπατέλι της Ουγγαρίας. Η Φάλκο ηττήθηκε 87-68 στην έδρα της Ντιζόν στην πρεμιέρα.

Μετά την ήττα της, με έναν πόντο (90-91) στην παράταση του αγώνα με το Περιστέρι, η ΑΕΚ μετρά αντίστροφα για τον αγώνα με τη Χαποέλ στην Ιερουσαλήμ (23/10). Οι «κιτρινόμαυροι» είχαν μπει με το δεξί στη διοργάνωση και μάλιστα με… κατοστάρα επικρατώντας με 102-82 της γαλικής Ορτέζ στο ΟΑΚΑ. Ο Ηλίας Παπαθεοδώρου τόνισε στους παίκτες του πως πρέπει να αφήσουν πίσω την πικρία για το αρνητικό αποτέλεσμα στο ελληνικό πρωτάθλημα και την απογοήτευσή τους για συγκεκριμένα σφυρίγματα των διαιτητών και να συγκεντρωθούν στην επίτευξη μιας δεύτερης νίκης σε ισάριθμες αγωνιστικές στο Basketball Champions League. Η ομάδα του Ισραήλ πέρασε νικηφόρα από την έδρα της τουρκικής πρώην Μπάνβιτ και νυν Μπαντίρμα για την 1η αγωνιστική (69-73).

Έχοντας ξεκινήσει με μία εκτός έδρας νίκη, το Περιστέρι θα δώσει  (23/10) τον πρώτο ευρωπαϊκό αγώνα του για φέτος μπροστά στο κοινό του. Ο Ηλίας Ζούρος και οι παίκτες του έχουν ανεβασμένη ψυχολογία λόγω της νίκης τους επί της ΑΕΚ στην παράταση στο ελληνικό πρωτάθλημα και προετοιμάζονται για «μάχη» με τη λετονική Ρίγα, η οποία προέρχεται επίσης από νίκη στην πρεμιέρα. Η Ρίγα επικράτησε με 80-74 εντός έδρας της Μόρναρ Μπαρ από το Μαυροβούνιο.

Το πρόγραμμα της 2ης αγωνιστικής στο Basketball Champions League 2019-20 έχει ως εξής: