Νίκη… ανάσα για την Φενέρμπαχτσε

Η Φενέρμπαχτσε έβαλε τέλος στο αρνητικό σερί της, αφού επικράτησε στην Τουρκία της Μπάγερν Μονάχου με 90-82.

Επιτέλους νίκη για την Φενέρμπαχτσε, η οποία επικράτησε εντός έδρας με 90-82 της Μπάγερν Μονάχου. Κορυφαίος του παιχνιδιού ήταν ο Ντέρικ Γουίλιαμς με 19 πόντους, ενώ σε καλή μέρα για τους ηττημένους ήταν ο Γκρέγκ Μονρό με 19 πόντους. Πλέον η ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς, ανέβηκε στο 2-5 ρεκόρ.

Το ματς ξεκίνησε σε χαμηλό τέμπο και οι άμυνες είχαν τον πρώτο λόγο μέχρι το 10΄, με την Φενέρ να παίρνει ελαφρύ προβάδισμα (18-15) στο τέλος τη πρώτης περιόδου.

Ίδια η εικόνα και στη τρίτη περίοδο. Οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ, με την Μπάγερν να εκμεταλλεύεται μεγάλα σουτ από Λούσιτς και Τσίπσερ για να περάσει μπροστά στο σκορ (61-62).

Η κατάσταση στο ματς άλλαξε στο τέταρτο δεκάλεπτο: Εκεί, η Φενέρ… ξέσπασε, πίεσε στην άμυνα, πέτυχε μεγάλα σουτ και με ένα επιμέρους 29-20 ανέτρεψε το σκορ για να φτάσει στη νίκη με το τελικό 90-82.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-15, 40-39, 61-62, 90-82

ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ (Ομπράντοβιτς): Μαχμούτογλου 14 (4/5 τρίποντα), Κάλινιτς 7 (1 τρίποντο, 2 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Σλούκας 11 (3/6 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 2/2 βολές, 2 ασίστ), Ντε Κολό 12 (1 τρίποντο, 4 ασίστ), Γουίλιαμς 19 (3/3 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 7/8 βολές), Βέσελι 8 (4/7 δίποντα, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα), Ντίξον 3 (1), Ντουβερίογλου 2, Ντατόμε 5 (1), Λοβέρν 4

ΜΠΑΓΕΡΝ ΜΟΝΑΧΟΥ (Ράντονιτς): Κινγκ 6 (2), Κόπονεν 11 (3), Μονρό 19 (9/14 δίποντα, 1/2 βολές, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Λούτσιτς 14 (1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Λο 11 (2 τρίποντα, 6 ασίστ), Τσίπσερ 10 (1), Νέλσον, Φλακαντόρι 5, Μπαρτέλ 3, Ραντόσεβιτς 3, Γκραντ