Τις 900 νίκες έφτασε ο Ντοκ Ρίβερς των Κλίπερς!

Ο Καγουάι Λέοναρντ σημείωσε 27 πόντους, μάζεψε 13 ριμπάουντ, και οι Λος Αντζελες Κλίπερς ανέτρεψαν διαφορά 8 πόντων στην τελευταία περίοδο για να πάρουν τη νίκη επί του Πόρτλαντ με 107-101 στο «Staples Center».

Για τους νικητές, ο Λου Ουίλιαμς είχε 26 πόντους και 8 ασίστ, ενώ από 15 είχαν οι Μοντρέζλ Χάρελ και Ιβιτσα Ζούμπατς.

Αυτή ήταν η 900η νίκη του προπονητή των Κλίπερς, Ντοκ Ρίβερς και είναι ο 13ος προπονητής στην ιστορία της λίγκας που το καταφέρνει.

Για το Πόρτλαντ οι Ντέμιαν Λίλαρντ και Σι Τζέι ΜακΚόλουμ σημείωσε 22 πόντους έκαστος, αλλά και οι δύο σούταραν με άσχημα ποσοστά (9/23 σουτ). Ο Χασάν Ουάιτσαϊντ πρόσθεσε 17 πόντους και 19 ριμπάουντ για τους Μπλέιζερς.

Στο Φοίνιξ ο Τζίμι Μπάτλερ ήταν ασταμάτητος στο πρώτο ημίχρονο όταν και σημείωσε 30(!) πόντους (τελείωσε τον αγώνα με 34) και το Μαϊαμι κέρδισε στην έδρα των Σανς εύκολα με 124-108. Αξιος συμπαραστάτης του Μπάτλερ ήταν ο Γκόραν Ντράγκιτς με 25 πόντους ενώ 15 πόντους, 10 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 5 κλεψίματα και 1 μπλοκ είχε ο Μπαμ Αντεμπάγιο.