Νίκη και πρόκριση για την ΑΕΚ!

Την πρόκριση στην ημιτελική φάση του Κυπέλλου Ελλάδος πήρε η ΑΕΚ, καθώς επικράτησε 71-61 του Ρεθύμνου στο Κλειστό του ΟΑΚΑ. Ο Κιθ Λάνγκφορντ με 23 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ της «Βασίλισσας».

Με την έναρξη του αγώνα η ΑΕΚ «έτρεξε» επιμέρους σκορ 3-2. Ο Μαυροειδής με δίποντο έκανε το 5-2 και ο Γιάνκοβιτς με δίποντο το 7-2, στο 3’. Με σερί 7-0 το Ρέθυμνο πέρασε μπροστά στο σκορ (9-7), στο 5’. Με επιμέρους σκορ 11-10, η ΑΕΚ μείωσε (19-18), με το τέλος του 1ου δεκαλέπτου.

Ο Λάνγκφορντ με τέσσερις συνεχόμενους πόντους έδωσε το προβάδισμα στην ΑΕΚ (22-19), στο 12’. Ο Σλότερ με δίποντο και ο Λάνγκφορντ με τρίποντο έκαναν το 27-19, στο 13’. Ο Ματσιούλις με δίποντο έκανε το 29-19, στο 14’. Με επιμέρους σκορ 17-8, το Ρέθυμνο μείωσε στον πόντο (37-36), με το τέλος του ημιχρόνου.

Ο Ματσιούλις με δίποντο έκανε το 39-38, στο 22’ και ο Σλότερ με δίποντο το 41-38, στο 23’. Με σερί 4-0 το Ρέθυμνο πέρασε μπροστά στο σκορ (42-41), στο 24’. Ο Λάνγκφορντ με πέντε συνεχόμενους πόντους και ο Σλότερ με δίποντο έκαναν το 48-42 για την ΑΕΚ, στο 25’. Με επιμέρους σκορ 7-4, η ΑΕΚ ανέβασε τη διαφορά στο +9 (55-46), στο 30’.

Ο Κακλαμανάκης με δίποντο έκανε το 57-46, στο 31’ και ο Τολιόπουλος με τρίποντο το 60-46, στο 32’. Ο Τολιόπουλος με νέο τρίποντο ανέβασε τη διαφορά στο +15 (63-48), στο 33’. Ο Κακλαμανάκης δίποντο έκανε το 69-54, τρία λεπτά πριν το φινάλε του αγώνα και ο Χρυσικόπουλος με κάρφωμα διαμόρφωσε το τελικό 71-61.

Τα δεκάλεπτα: 18-19, 37-36, 55-46, 71-61

Διαιτητές: Ψαριανός, Παναγιώτου, Ζαχαρής.

ΑΕΚ (Παπαθεοδώρου): Τολιόπουλος 6 (2), Λάνγκφορντ 23 (3), Ματσιούλις 10, Κακλαμανάκης 8, Χρυσικόπουλος 5 (1), Γκίκας 2, Μαυροειδής 2, Σαντ Ρος 2 (8 ριμπ.), Ρογκαβόπουλος, Γιαννόπουλος 2, Γιάνκοβιτς 5 (1), Σλότερ 6

Ρέθυμνο (Ζιάγκος): Λι 15 (1), Χριστοδούλου 7 (1), Μαραγκάκης 4, Καμπερίδης, Λαναράς 3 (1), Γαρέζος 1, Μάρεϊ 2, Χάρις 4 (1), Γκόρντον 14, Ραζής, Φράνκαμπ 11 (3).