«Διαστημικός» Μέσι κόντρα στη Θέλτα!

Η Μπαρτσελόνα ήταν για άλλη μια φορά «υποτονική», αλλά είχε τον Λιονέλ Μέσι να εκμεταλλεύεται κάθε στατική φάση και έφτασε στη νίκη απέναντι στη Θέλτα με 4-1.

Ο «ψύλλος» πήρε την ομάδα του από το χέρι και την ξανάφερε στην κορυφή, όπου είχε βρεθεί μόνη για λίγη ώρα η Ρεάλ Μαδρίτης.

Ο Μέσι άνοιξε το σκορ με πέναλτι και «απάντησε» στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου με τον ίδιο τρόπο στον Ολάθα, ο οποίος είχε ισοφαρίσει με εκπληκτική εκτέλεση φάουλ.

Στο 48΄ ο απίστευτος Αργεντινός ξανάστησε την μπάλα περίπου στο ίδιο σημείο και ανάγκασε τον Μπλάνκο να τη μαζέψει για τρίτη φορά από τα δίχτυα του, φτάνοντας στο χατ-τρικ.

Το τελικό σκορ διαμόρφωσε στο 85΄ ο Μπουσκέτς, διώχνοντας κάθε άγχος αφού η ομάδα της Γαλικίας ήταν επιθετική και είχε ευκαιρίες για να μειώσει.

πηγή:ΑΠΕ-ΜΠΕ