Η Σκωτία βρέθηκε να χάνει από το Καζακστάν κι όμως κέρδισε με 3-1.

ΠΡΟΚΡΙΜΑΤΙΚΑ EURO 2020-9ος ΟΜΙΛΟΣ-10η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

ΣΚΩΤΙΑ-ΚΑΖΑΚΣΤΑΝ: 3-1

Γήπεδο: Hampden Park

Με νίκη έκλεισε τα προκριματικά η Σκωτία που κέρδισε με 3-1 το Καζακστάν και παέι πλέον στα play offs.

Στο 10’ ο ΜακΓκρέγκορ έκανε το σουτ από το ύψος της περιοχής αλλά αστόχησε, ενώ στο 34’ το Καζακστάν έκλεψε στο κέντρο και ο Ζαϊνουτντίνοβ με φοβερό σουτ έξω από την περιοχή έκανε το 0-1.

Η Σκωτία ισοφάρισε γρήγορα στην επανάληψη και συγκεκριμένα στο 48ο λεπτό με φοβερή εκτέλεση φάουλ του ΜακΓκίν ενώ στο 53’ το σουτ του Φόρεστ έφυγε λίγο έξω. Στο 59’ ο Νέιμσιθ αστόχησε από κοντά, ενώ στο 61’ και ο ΜακΓκρέγκορ έχασε μεγάλη ευκαιρία. Όμως στο 63ο λεπτό μετά από σέντρα από δεξιά ο Νέισμιθ με κεφαλιά έκανε το 2-1. Και στο 90’ ο ΜαιΓκίν έκανε το τελικό 3-1 από κοντά.

ΣΚΩΤΙΑ: Μάρσαλ, Πάλμερ, Τέιλορ, Τζακ, Γκάλαχερ, Φόρεστ, ΜακΚένα, ΜακΓκίν (90+1’ Άρμστρονγκ), Νέισμιθ (77’ Μπερκ), ΜακΓκρέγκορ, Κρίστι (83’ Φλεκ)

ΚΑΖΑΚΣΤΑΝ: Νεπογκόντοβ, Μαλί, Σέτκιν (83’ Αϊμπέτοβ), Αμπικέν, Ισλαμκάν (74’ Κουάτ), Πέρτσουκ (74’ Φέντιν), Σουϊουμπάεβ, Μαρότσκιν, Σόμκο, Λογκβινένκο, Ζαϊνουτντίνοβ