Η Ρωσία διέσυρε το Σαν Mαρίνο με 5-0 και πάει Euro.

ΠΡΟΚΡΙΜΑΤΙΚΑ EURO 2020-9ος ΟΜΙΛΟΣ-10η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

ΣΑΝ ΜΑΡΙΝΟ-ΡΩΣΙΑ: 0-5

Γήπεδο: Stadio Olimpico di Serravalle

Η Ρωσία δεν αντιμετώπισε κανένα πρόβλημα κόντρα στο Σαν Μαρίνο, το διέλυσε με 6-0 και έκλεισε τα προκριματικά με ιδανικό τρόπο.

Όπως ήταν αναμενόμενο η Ρωσία πίεσε από το πρώτο λεπτό και στο 3’ άνοιξε το σκορ με κοντινό πλασέ του Κουζιάεβ. Μάλιστα στο 19’ ο Σιμοντσίνι απέκρουσε το σουτ του Κουζιάεβ και ο Πετρόβ σε κενό τέρμα πλάσαρε για το 0-2. Στο 34’ ο Σιμοντσίνι κατέβασε ρολά μετά από πλασέ του Μίραντσουκ και γενικότερα οι Ρώσοι πίεσαν κι έχασαν πολλές ευκαιρίες.

Το ίδιο σκηνικό και στην επανάληψη, με τον Πετρόβ να σεντράρει από δεξιά στο 49’ και τον Αλ.Μίραντσουκ να κάνει το 0-3 με κεφαλιά. Στο 56’ ο Ιόνοβ με φοβερό σουτ έξω από την περιοχή έκανε το 0-4 και στο 68’ ο οΧιρς έχασε μεγάλη ευκαιρία για το Σαν Μαρίνο. Στο 78’ οι Ρώσοι έκρυψαν την μπάλα και ο Κομλιτσένκο πλάσαρε από κοντά για το 0-5

ΣΑΝ ΜΑΡΙΝΟ: Α.Σιμοντσίνι, Φ.Βιταϊόλι, Ντ’Αντάριο (64’ Τομασίνι), Ντ.Σιμοντσίνι, Παλάτσι, Λούναντεϊ, Μπεράρντι, Α.Γκαζπερόνι (46’ Μ.Μπατιστίνι), Μπερνάρντι (61’ Χιρς), Γκιάρντι, Τσενζόνι

ΡΩΣΙΑ: Σούνιν, Οζντόεβ (59’ Ζόμπνιν), Ντζίκια, Πετρόβ, Ιόνοβ (58’ Γκολόβιν), Κουντριάσοβ, Μπελάιεβ, Κουζιάεβ, Αλ.Μίραντσουκ (65’ Κομλιτσένκο), Μπακάεβ, Ντζιούμπα