Άλλα αθλήματαΜπάσκετ

«Ποδοπάτησαν» το Πόρτλαντ οι Μπακς!(vid)

Οι Μιλγουόκι Μπακς είχαν από το ξεκίνημα το προβάδισμα και επικράτησαν των Πόρτλαντ Τρέιλ Μπλέιζερς, 137-129- Τριπλ νταμπλ ο Αντετοκούνμπο.

Μιλγουόκι Μπακς-Πόρτλαντ Τρέιλ Μπλέιζερς 137-129

Έκτη σερί νίκη για τους Μιλγουόκι Μπακς, που δεν είχαν κανένα πρόβλημα να επιβληθούν των Πόρτλαντ Τρέιλ Μπλέιζερς με 137-129. Νευρικός αλλά με τριπλ-νταμπλ ο Αντετοκούνμπο, που ξεπέρασε σε ασίστ τον Καρίμ Αμπντούλ Τζαμπάρ, στα χρονικά των Μπακς.

Από νωρίς, οι Μπακς θέλησαν να δείξουν ποιο θα είναι το αφεντικό του ματς, καθώς ξεκίνησαν με 7/7 σουτ για το 19-6, με τους Μπλέιζερς να μειώνουν σε 31-26 και το τέλος της πρώτης περιόδου να βρίσκει τους γηπεδούχους στο +10, 37-27. Στο δεύτερο δωδεκάλεπτο, οι Μπακς δεν άφησαν τη διαφορά να κατέβει σε μονοψήφια νούμερα και στο ημίχρονο το σκορ ήταν 72-58.
Στην επανάληψη, οι Μπακς εξακολουθούσαν να ελέγχουν το παιχνίδι, δεν αγχώθηκαν όταν οι Μπλέιζερς μείωσαν στους έξι πόντους και η τρίτη περίοδος ολοκληρώθηκε με 107-98. Η αντίδραση που αναμενόταν από τους φιλοξενούμενους, στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα, δεν ήρθε ποτέ και έτσι οι Μπακς έφτασαν σε ακόμα μια νίκη.

Ο Γιάννης βρήκε τον τρόπο να είναι αποδοτικός, αν και νευρικός, ολοκληρώνοντας τον αγώνα με 24 πόντους με 8/20 δίποντα, 1/7 τρίποντα, 5/10 βολές, 19 ριμπάουντ, 15 ασίστ (ρεκόρ καριέρας), 3 κλεψίματα και 1 κόψιμο σε 36 λεπτά συμμετοχής.

Από κοντά με τον Γιάννη βρέθηκε ο Έρικ Μπλέντσο με 30 πόντους και 6 ασίστ, με τον Πατ Κόναγκτον να προσθέτει 18 πόντους και τον Ντόντε ΝτιΒιντσέντζο 16 πόντους.

Για τους Μπλέιζερς, ο Σι Τζέι ΜακΚόλουμ είχε 37 πόντους, 6 ριμπάουντ και 10 ασίστ, ο Σκαλ Λαμπισιέρ 22 πόντους και 12 ριμπάουντ και ο Καρμέλο Άντονι 18 πόντους, αλλά με 6/15 σουτ.

Τα δωδεκάλεπτα: 38-27, 72-58, 107-98, 137-129

ΜΠΑΚΣ: Αντετοκούνμπο 24 (9/27 σουτ, 1/7 τρίποντα, 19 ριμπάουντ, 15 ασίστ, 5 λάθη), Μ. Λόπεζ 10 (2), Μπλέντσο 30 (2 τρίποντα, 6 ασίστ), Μάθιους 12 (4), ΝτιΒιντσέντζο 16 (2 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Ιλιασόβα 6 (6 ριμπάουντ), Ρ. Λόπεζ 6 (6 ριμπάουντ), Χιλ 7 (1), Μπράουν 8 (2 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Κόναγκτον 18 (2)

ΜΠΛΕΪΖΕΡΣ: Άντονι 18 (6/15 σουτ, 3 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Τόλιβερ 8 (2), ΜακΚόλουμ 37 (15/29 σουτ, 5 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 10 ασίστ), Χουντ 11 (1), Τρεντ 13 (3), Λαμπισιέρ 22 (2 τρίποντα, 12 ριμπάουντ, 5 κοψίματα), Λιτλ 12 (1), Χεζόνια, Μπέιζμορ 2 (1/8 σουτ, 5 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Σάιμονς 6 (2/9 σουτ)