«Πάτησε» και τους Χοκς ο Γιάννης και οι Μπακς!(vid)

Η ομάδα της Ατλάντα έβαλε δύσκολα στους Μπακς, αλλά εκείνοι κατάφεραν να φτάσουν στην ένατη σερί νίκη, 111-102- Νέα «30άρα» και νέο νταμπλ-νταμπλ από τον Αντετοκούνμπο.

Μιλγουόκι Μπακς-Ατλάντα Χοκς 111-102

Αυτή τη φορά, μπορεί να μην έβαλε 50 πόντους, όπως με τους Γιούτα Τζαζ, προ ημερών, αλλά ο Γιάννης Αντετοκούνμπο τη δουλειά του την έκανε, οδηγώντας τους Μιλγουόκι Μπακς σε ένατη σερί νίκη, μιας και αυτός και οι συμπαίκτες του επικράτησαν, δύσκολα, των μαχητικών Ατλάντα Χοκς, με 111-102.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τις δυο ομάδες να είναι κοντά στο σκορ, μέχρι το σημείο οι Μπακς να κάνουν σερί 18-0 και το 15-17 να γίνει 33-17, στο φινάλε του 12λεπτου.
Στη δεύτερη περίοδο, η διαφορά πήρε τη μέγιστη τιμή της, +17, 40-23, για να ξεκινήσουν οι Χοκς να “ροκανίζουν” τη διαφορά, μέχρι να τη φτάσουν στην ελάχιστη τιμή, 60-59, στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου.
Στο δεύτερο ημίχρονο είχαμε ντέρμπι, με τους Χοκς να περνάνε μπροστά με διαφορά έως πέντε πόντων, 77-82, και το φινάλε της περιόδου τους βρήκε στο +1, 81-82. Στη τελευταία περίοδο, οι Μπακς πέρασαν μπροστά, 85-84, και έκτοτες δεν έχασαν ξανά το προβάδισμα, δείχνοντας ψυχραιμία στις κρίσιμες στιγμές, μια ψυχραιμία που, εντέλει, τους οδήγησε στην ένατη σερί νίκη, με το τελικό 111-102.

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο ήταν, ξανά, επιβλητικός, ολοκληρώνοντας τον αγώνα με 30 πόντους, 10 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 4 τάπες σε 35:11 λεπτά συμμετοχής.
Ο Τζαμπάρι Πάρκερ (33π.) και ο Τράε Γιανγκ (29π.) ξεχώρισαν από τους Χοκς, που, παρά την μαχητικότητά τους, δεν απέφυγαν την 8η σερί ήττα.

Τα δωδεκάλεπτα: 33-17, 60-59, 81-82, 111-102

ΜΠΑΚΣ: Αντετοκούνμπο 30 (12/23 σουτ, 1 τρίποντο, 5/13 βολές, 10 ριμπάουν, 4 ασίστ, 4 κοψίματα), Μ. Λόπεζ 11 (3), Μπλέντσο 9 (5 ριμπάουντ, 10 ασίστ), Μάθιους 10 (2), ΝτιΒιντσέντζο 12 (6 ριμπάουντ), Ιλιάσοβα 13 (2 τρίποντα, 8 ριμπάουντ), Μίντλετον 16 (1), Ρ Λόπεζ 2, Κόρβερ 3 (1), Μπράουν 2, Κόναγκτον 3

ΧΟΚΣ: Πάρκερ 33 (3 τρίποντα, 14 ριμπάουντ), Χάντερ 10 (2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Ρέντις 6 (1), Τζόουνς 10 (6 ριμπάουντ), Γιανγκ 29 (3 τρίποντα, 7 ασίστ), Φερνάντο 3, Μπέμπρι 4 (1), Κάρτερ 3 (1), Τέρνερ 4, Κραμπ (0/6 σουτ)