Έλειπε ο Γιάννης, έχασαν οι Μπακς (vid)

Οι Νετς εκμεταλλεύτηκαν την απουσία του Αντετοκούνμπο και νίκησαν μέσα στο Μιλγουόκι- Νίκη στο Σικάγο για τους Σίξερς.

Μιλγουόκι Μπακς-Μπρούκλιν Νετς 128-133

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο δεν αγωνίστηκε, λόγω ενοχλήσεων στη γάμπα, και οι Μπρούκλιν Νετς δεν έχασαν την ευκαιρία, επικρατώντας 133-128 των Μπακς, μέσα στο Μιλγουόκι.

Η κακή αμυντική λειτουργία των Μπακς επέτρεψε στους Νετς να ξεφύγουν στο σκορ, από τα πρώτα λεπτά, 16-26 στο 9ο λεπτό και 37-50 στις αρχές της δεύτερης περιόδου. Ωστόσο, οι Μπακς αντέδρασαν και ένα λεπτό πριν από το φινάλε του ημιχρόνου πέρασαν μπροστά, 64-61. Λίγο πριν από το τέλος της τρίτης περιόδου, οι Νετς έκαναν σερί 12-0 για το 93-108, οι Μπακς ισοφάρισαν, 113-113, οκτώ λεπτά πριν από το τέλος, ενώ πήραν το προβάδισμα, 128-126, με 2.5 λεπτά να απομένουν για το φινάλε. Σε εκείνο το σημείο, οι Νετς έκαναν σερί 7-0 και πήραν το ματς.

Ο Ντι Άντζελο Ράσελ (25 πόντοι, 10 ασίστ) και οι Καρίς ΛεΒέρτ (24 πόντοι), Τζάρεντ Ντάντλι (16 πόντοι) οδήγησαν τους Νετς, οι οποίοι είχαν 19/45 τρίποντα και οκτώ παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων, παίρνοντας μάλιστα 69 πόντους από τον πάγκο. Με τη νίκη αυτή, μόλις την δεύτερη στους τελευταίους έξι αγώνες, οι Νετς ανέβηκαν πάλι στο 50% (40-40) και στην 6η θέση της Ανατολής

Από πλευράς Μιλγουόκι κορυφαίοι ήταν οι Ερικ Μπλέντσο (33 πόντοι) και Κρις Μίντλετον (24 πόντοι).

Μπακς: Γουίλσον 5 (7 ριμπάουντ), Μίντλετον 24 (9/18 σουτ), Λόπεζ 7 (8 ριμπάουντ, 3 τάπες), Μπλέντσο 33 (12/17 σουτ, 11 ασίστ), Μπράουν 11, Ιλιασόβα 12 (7 ριμπάουντ), Χιλ 14, Φρέιζιερ 9, Κόνατον 13 (6/8 σουτ, 8 ριμπάουντ).

Νετς: Χάρις 14, Κάρολ 4, Κούρουτς 11, Αλεν 10 (7 ριμπάουντ), Ράσελ 25 (10/15 σουτ, 10 ασίστ), Ντέιβις 10, Ντάντλι 16, Ντίνγουϊντι 10, Γκρέιαμ 9, ΛεΒέρτ 24 (9/12 σουτ, 6 ασίστ).

Σικάγο Μπουλς-Φιλαδέλφεια Σίξερς 96-116

Αγκαλιά με τη τρίτη θέση, στην Ανατολή, βρίσκονται οι Φιλαδέλφεια Σίξερς, που επικράτησαν, εκτός έδρας, των Σικάγο Μπουλς με 116-96.

Για περίπου 20 λεπτά, οι Μπουλς υπήρξαν ανταγωνιστικοί, προηγήθηκαν 43-42, πέντε λεπτά πριν από το φινάλε του ημιχρόνου, αλλά οι Σίξερς κατάφεραν να ανακτήσουν το προβάδισμα, 48-57, ενώ στα μέσα της τρίτης περιόδου είχαν πάρει διαφορά 20 πόντων, 60-80. Στο τελευταίο λεπτό, η διαφορά έφτασε και στο +22, με τους Σίξερς να βάζουν τέλος στο σερί τριών ηττών και τους Μπουλς να γνωρίζουν την έκτη ήττα στα επτά τελευταία παιχνίδια.

Ο Τζέι Τζέι Ρέντικ (23 πόντοι) και ο Τζόελ Εμπίντ (20 πόντοι) ήταν οι κορυφαίοι των νικητών.

Ο ΤζέιΚαρ Σάμπσον (29 πόντοι) ήταν αυτός που ξεχώρισε από τους Σικάγο Μπουλς.

Μπουλς: Λόπεζ 8, Λέμον 8 (4/16 σουτ, 8 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Χάρισον 8, Σέλντεν 4, Αλκινς 7, Φελίσιο 5, Σάμπσον 29 (11/17 σουτ, 8 ριμπάουντ), Αρτσιντιάκονο 7, Λουαού-Καμπαρό 14, Σάμπσον 6.

Σίξερς: Σκοτ 3 (7 ριμπάουντ), Χάρις 16, Εμπίντ 20 (10 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 3 τάπες), Σίμονς 14, Ρέντικ 23 (8/12 σουτ), Μπόλντεν 11, Μονρό 9, Μαριάνοβιτς 10 (7 ριμπάουντ), ΜακΚόνελ 7, Μίλτον, Σμιθ 3.