Άλλα αθλήματαΜπάσκετΤοπικά Σπορ

Β΄Εθνική μπάσκετ ανδρών: Στη 14η θέση ο Έσπερος και προετοιμάζεται για τη ΧΑΝΘ!

Η ομάδα ανδρών του Έσπερου Λαμίας, για την 10η αγωνιστική της Β΄Εθνικής κέρδισε τον Πρωτέα Γρεβενών έπειτα από μία εξαιρετική εκτός έδρας εμφάνιση.

Η ομάδα ανδρών του Έσπερου Λαμίας, για την 10η αγωνιστική της Β΄Εθνικής κέρδισε τον Πρωτέα Γρεβενών έπειτα από μία εξαιρετική εκτός έδρας εμφάνιση.

Τη νίκη με 73-89 πήρε χθες ο Έσπερος Λαμίας κόντρα στον Πρωτέα Γρεβενών με την ομάδα της Φθιώτιδας να πραγματοποιεί μία εξαιρετική εμφάνιση, να παίρνει το ροζ φύλλο αγώνα και πλέον βρίσκεται στη 14η θέση με 13 βαθμούς.

Betατζής

Πλέον, η ομάδα του Γιάννη Σοφογιάννη προετοιμάζεται για την εντός έδρας αναμέτρηση με τη ΧΑΝΘ η οποία θα διεξαχθεί στις 15/12.

Δείτε τα αποτελέσματα και τη βαθμολογία της Β΄Εθνικής και τον Βόρειο όμιλο:

Β’ Εθνική (Βορράς)

10η αγωνιστική
Τα αποτελέσματα :
Πολύγυρος-Ευκαρπία 88-72 (7/12)
ΚΑΟ Χαλκιδικής-Ερμής Λαγκαδά 64-84
ΠΑΣ Γιάννινα-Μαχητές Πευκών 64-52
Στρατώνι-Φάρσαλα 82-55
Αίας Ευόσμου-Κομοτηνή 72-66
ΧΑΝΘ-Καβάλα 67-70
Δόξα Λευκάδας-Γέφυρα 66-65
ΠΡΩΤΕΑΣ ΓΡΕΒΕΝΩΝ – ΕΣΠΕΡΟΣ ΛΑΜΙΑΣ 73-89
Τα δεκάλεπτα: 22-16, 41-37, 56-62, 73-89
Πρωτέας  Γρεβενών (Μουρουζίδης): Σισμάνης 4, Μαλούτας 7(1), Μιχαηλίδης 3(1), Βλάχος 11(1), Μπέζας 7, Τακίδης 11, Μαλιούρας 5, Μακρής 18(4), Μπεχλιβανίδης 7(1), Πελίγκος, Συλλάκος
Έσπερος Λαμίας (Σοφογιάννης): Γκοντγουιν 14(4), Μούτσα 8, Στογιάνοβιτς 17(2), Ρουμελιώτης 25(7), Τσιμίδης 15, Δαχρετζής 10(2), Παπανικολάου, Φύκας, Σεργιανάι, Ματζούκας, Γκιρίτσης, Λάμπας.
Η Βαθμολογία (Σε 10 αγώνες):
1. ΠΑΣ Γιάννινα 20 (10-0)
2. Δόξα Λευκάδας 18 (8-2)
———————————————-
3. Ερμής Λαγκαδά 17 (7-3)
4. Καβάλα 17 (7-3)
5. Φάρσαλα 17 (7-3)
6. ΑΟ Πολυγύρου 16 (6-4)
7. Ευκαρπία 16 (6-4)
8. Αίας Ευόσμου 14 (4-6)
9. ΧΑΝΘ 14 (4-6)
10. Μαχητές-Πειραματικού 14 (4-6)
11. Στρατώνι 14 (4-6)
12. Πρωτέας Γρεβενών 14 (4-6)
————————————————-
13. Γέφυρα 13 (3-7)
14. Έσπερος Λαμίας 13 (3-7)
15. ΓΑΣ Κομοτηνής 13 (3-7)
16. ΚΑΟ Χαλκιδικής 10 (0-10)
Η επόμενη αγωνιστική (11η, 15/12):
Ευκαρπία – Πευκοχώρι
Ερμής Λαγκαδά – ΠΑΣ Γιάννινα
Μαχητές Πειραματικού Πεύκων – Στρατώνι
Φάρσαλα – Δόξα Λευκάδας
ΓΑΣ Κομοτηνή – Πολύγυρος
Καβάλα – Αίας Ευόσμου
Έσπερος Λαμίας – ΧΑΝΘ
Γέφυρα – Πρωτέας Γρεβενών

Ετικέτες
autovision

prwto

Διαβάστε επίσης

Διαβάστε επίσης

Close
Back to top button
Close