Σόου από Εμπίντ και Ντόντσιτς

Ο Τζοέλ Εμπίντ απάντησε στους επικριτές του με την καλύτερη φετινή του εμφάνιση και οδήγησε τους Σίξερς σε νίκη με 115-109 επί των Σέλτικς στη Βοστώνη.

Ο Καμερουνέζος σέντερ είχε 38 πόντους και 13 ριμπάουντ, σημειώνοντας 16 εξ αυτών στην τελευταία περίοδο, ενώ με 5/6 βολές στα 26 τελευταία δευτερόλεπτα.

Οι γηπεδούχοι με ένα 7-0 πλησίασαν στο -2 στο τελευταίο λεπτό, αλλά είδαν το αήττητό τους εντός έδρας να σπάει στο ενδέκατό τους ματς.

Ο Κέμπα Γουόκερ με 29 πόντους ξεχώρισε από την ομάδα του Μπραντ Στίβενς, ενώ με τους φιλοξενούμενους δεν αγωνίστηκε ο… παλιόφιλος Αλ Χόρφορντ λόγω ενοχλήσεων στο γόνατο.

Οι Μάβερικς επικράτησαν 122-111 των Πίστονς στο Ντιτρόιτ, με τον Λούκα Ντόντσιτς να κάνει το όγδοο φετινό του τριπλ-νταμπλ με 41 πόντους, 12 ριμπάουντ και 11 ασίστ. Ο Σεθ Κάρι έκανε φετινό ρεκόρ με 30 πόντους από τον πάγκο έχοντας 18 μόνο στην δεύτερη περίοδο.

Οι Νάγκετς με όπλο τον πλουραλισμό τους επιβλήθηκαν 114-99 των Μπλέιζερς. Ο Νίκολα Γιόκιτς και ο Τζέραμι Γκραντ είχαν από 20 πόντους για τους γηπεδούχους. Ο Χασάν Γουάιτσαϊντ με 33 πόντους και 11 ριμπάουντ ξεχώρισε από το Πόρτλαντ, ωστόσο ο Ντέμιαν Λίλαρντ έμεινε στους 13 με 5/16 σουτ.

Ο Κέβιν Λοβ έκανε τα πάντα για να κερδίσουν οι Καβαλίερς με 117-109 στην παράταση τους Σπερς στο Σαν Αντόνιο. Μετά από δύο χαμένες βολές του ΝτεΜάρ ΝτεΡόζαν στα 14’’, ο πάουερ φόργουορντ του Κλίβελαντ με τρίποντο στα 7,5’’ ισοφάρισε σε 103-103 και έστειλε το ματς στο έξτρα πεντάλεπτο. Συνολικά είχε 30 πόντους και 17 ριμπάουντ βοηθώντας τους «ιππότες» να κάνουν έξι τις φετινές τους νίκες.

Μπόστον Σέλτικς-Φιλαδέλφεια 76ερς 109-115
Γουόκερ 29, Καντέρ 20, Χέιγουορντ 19, Τάις 16, Τέιτουμ 15-Εμπίντ 38 (13 ριμπ.), Χάρις 23, Σκοτ 15, Ρίτσαρντσον 14.

Σαν Αντόνιο Σπερς-Κλίβελαντ Καβαλίερς 109-117 (κ.α. 103-103)
ΝτεΡόζαν 21, Όλντριτζ 18 (10 ριμπ.), Γουάιτ 17-Λοβ 30 (17 ριμπ.), Σέξτον 28, Κλάρκσον 25, Οσμάν 15.

Ντιτρόιτ Πίστονς-Ντάλας Μάβερικς 111-122
Ντράμοντ 23 (15 ριμπ.), Ρόουζ 19, Μόρις 16, Σνελ 12, Γκρίφιν 10, Γουντ 10-Ντόντσιτς 31 (12 ριμπ., 11 ασίστ), Κάρι 30, Πορζίνγκις 20, Πάουελ 9 (10 ριμπ.).

Ντένβερ Νάγκετς-Πόρτλαντ Τρέιλ Μπλέιζερς 114-99
Γιόκιτς 20 (11 ριμπ.), Γκραντ 20, Μπάρτον 15 (11 ριμπ.), Χάρις 15, Μάρεϊ 12, Μόρις 11-Γουάιτσαϊντ 33 (11 ριμπ.), Άντονι 20, ΜακΚόλουμ 15, Λίλαρντ 13 (11 ασίστ).