Δεν κουράστηκε καν η Ίντερ!

Ένα δίλεπτο χρειάστηκε ουσιαστικά η Ίντερ, προκειμένου να νικήσει την -προτελευταία της βαθμολογίας- Τζένοα για το ιταλικό πρωτάθλημα.

Οι «νερατζούρι» συνέτριψαν 4-0 τους «ροσομπλού» στο «Τζιουζέπε Μεάτσα», στο πλαίσιο της 17ης αγωνιστικής, και «έπιασαν» στην κορυφή της βαθμολογίας την πρωταθλήτρια Γιουβέντους. Ο Ρομέλου Λουκάκου άνοιξε το σκορ για την ομάδα του Αντόνιο Κόντε στο 31΄, ενώ δύο λεπτά αργότερα ο Ρομπέρτο Γκαλιαρντίνι διπλασίασε τα τέρματα της Ίντερ, «κλειδώνοντας» ουσιαστικά την υπόθεση νίκη. Ακολούθησαν άλλα δύο γκολ στο β΄ μέρος και η ομάδα από το Μιλάνο επέστρεψε στο… ρετιρέ.

«Στραπάτσο» μέσα στην έδρα της έπαθε η Τορίνο, καθώς ηττήθηκε με 2-1 από την ουραγό ΣΠΑΛ. Μάλιστα οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν μόλις στο 4΄ με τον Ρινκόν, αλλά οι φιλεξενούμενοι ανέτρεψαν το σκορ με τέρματα των Στρεφέτσα στο 42΄ και Πετάνια στο 81΄ κι έτσι ξεκόλλησαν από την τελευταία θέση της βαθμολογίας. Η Τορίνο αγωνίστηκε στο β’ ημίχρονο με δέκα παίκτες, λόγω αποβολής με δεύτερη κίτρινη κάρτα του Μπρέμερ στο 55΄.

πηγή: ΑΠΕ-ΜΠΕ