ΑφιερώματαΠΑΣ ΛΑΜΙΑΠοδόσφαιρο

Ανασκόπηση 2019: Οι νίκες, οι προκρίσεις και τα «διπλά»!(pics+vids)

Απ΄όλα είχε το 2019 για τον ΠΑΣ Λαμία, όπου χωρίς αμφιβολία ήταν η καλύτερη χρονιά της ιστορίας του! Το LamiaSports σας ετοίμασε μία μικρή ανασκόπηση με τις καλύτερες στιγμές της «κυανόλευκης» ομάδας.

Από την ημέρα όπου ο ΠΑΣ Λαμία πανηγύρισε την άνοδο στην SuperLeague, η ομάδα της Φθιώτιδας ανεβαίνει συνεχώς «σκαλοπάτια» στο ελληνικό ποδόσφαιρο, σημειώνοντας κάθε χρονιά και ένα ξεχωριστό ρεκόρ.

Το 2019 τώρα, έφερε για τον «βασιλιά» της Στερεάς Ελλάδας εκτός από σπουδαίες νίκες, προκρίσεις στο Κύπελλο με αντιπάλους όπως ο Παναθηναϊκός και ο Ολυμπιακός ενώ και την 7η θέση στο πρωτάθλημα.

Αυτή η θέση ήταν η καλύτερη της Λαμίας μέχρι στιγμής ενώ δίκαια πήρε και τον τίτλο της «Καλύτερης επαρχιακής ομάδας» της SuperLeague 1!

Συνολικά, οι παίκτες του ΠΑΣ Λαμία μέσα στο 2019 πανηγύρισαν 16 νίκες, 11 ήττες και 13 ισοπαλίες!

Πάμε να θυμηθούμε τώρα, μερικές από τις σημαντικότερες νίκες την χρονιά που θα μας αποχαιρετήσει σύντομα:

Κύπελλο Ελλάδος – Φάση των «16»

ΠΑΣ Λαμία – Παναθηναϊκός 1-0

Στον πρώτο αγώνα του ΠΑΣ Λαμία για το 2019, ο Παναθηναϊκός ήρθε στο ΔΑΚ με στόχο να κερδίσει και να πάρει την πρόκριση.

Κάτι που όπως όλοι θυμάστε δεν έγινε ποτέ!

Ένα γκολ του Χερόνιμο Μπαράλες με πέναλτι στο 52΄έδωσε την πρώτη μεγάλη νίκη στη Λαμία για τη νέα χρονιά τότε!

17η αγωνιστική SuperLeague 1

Και η δεύτερη μεγαλύτερη νίκη της Λαμίας στο 2019, ήταν με αντίπαλο τον Παναθηναϊκό.

Αυτή τη φορά για το πρωτάθλημα, όπου στο 52΄του αγώνα και έπειτα από σέντρα του Μπαράλες, ο Φακούντο Μπερτόλιο πέτυχε ένα από τα καλύτερα γκολ του πρωταθλήματος!

Κύπελλο Ελλάδος φάση των «16»

Παναθηναϊκός – ΠΑΣ Λαμία 1-0 (3-4 στα πέναλτι)

Η τρίτη νίκη επί του Παναθηναϊκού για το 2019 ήρθε μέσω των πέναλτι, αλλά έφερε την πρόκριση στην επόμενη φάση του Κυπέλλου Ελλάδος.

Η ομάδα του Μάκη Χάβου ηττήθηκε στην κανονική διάρκεια του αγώνα με ένα γκολ του Εμαννουϊλίδη, όμως στα πέναλτι, ήταν πιο εύστοχη αλλά και αποφασισμένη.

EUROKINISSI

Η νίκη ήρθε με 3-4 με τους παίκτες του ΠΑΣ να ξεσπούν σε πανηγυρισμούς!

18η αγωνιστική SuperLeague 1

ΠΑΣ Λαμία – Ατρόμητος 2-1

Εκτός από προκρίσεις… είχαμε και ανατροπές το 2019!

Μία ακόμη από τις σημαντικότερες νίκες της Λαμίας μέσα στο 2019 δεν θα μπορούσε να μην ήταν αυτή κόντρα στον Ατρόμητο!

Το πρώτο ημίχρονο έληξε 0-0, όμως ο Ατρόμητος μπήκε στο δεύτερο 45λεπτο με σκοπό να κερδίσει… και παραλίγο να τα καταφέρει!

Ο Κουλούρης στο 47΄έκανε το 0-1 όμως δεν υπολόγισε την ψυχή και την ικανότητα των γηπεδούχων!

Ο Γιοάν Τομάς στο 49΄έφερε το παιχνίδια στα ίσια για να έρθει ο Χερόνιμο Μπαράλες στο 78΄να γράψει το 2-1, να κάνει την ανατροπή και να δώσει μία σημαντική νίκη στην ομάδα του!

21η αγωνιστική SuperLeague 1

ΟΦΗ – ΠΑΣ Λαμία 1-3

Παρόλο αυτά, εκτός από προκρίσεις, εντός έδρας νίκες και ανατροπές, ο ΠΑΣ Λαμία πανηγύρισε και μεγάλα «διπλά» τη χρονιά που ολοκληρώνεται!

Ένα από αυτά ήταν η νίκη μέσα στο «Γεντί Κουλέ» κατά του ΟΦΗ!

Αν και το πρώτο ημίχρονο έληξε 0-0, τα παιδιά της Ρούμελης είχαν τρία γκολ για την άμυνα των Κρητικών. Ο Καραμάνος άνοιξε το σκορ 57΄ενώ πέντε λεπτά αργότερα ο Γιοάν Τομάς έκανε το 0-2!

Το τρίτο γκολ της Λαμίας πέτυχε ο Μπερτόλιο στο 74΄, βάζοντας «ταφόπλακα» στα όνειρα του ΟΦΗ. Το μόνο που κατάφερε η γηπεδούχος ομάδα είναι να μειώσει στο τελικό 1-3 με τον Σακόρ.

Προημιτελικά Κυπέλλου Ελλάδος

Ολυμπιακός – ΠΑΣ Λαμία 0-1

Και περνάμε ίσως στη σημαντικότερη νίκη μέσα στο 2019 για τη Λαμία!

Ο ΠΑΣ, έπαιζε μέσα στο «Γεώργιος Καραϊσκάκης» με αντίπαλο τον Ολυμπιακό έχοντας ως στόχο τη νίκη και την πρόκριση στα ημιτελικά του Κυπέλλου…

Και τα κατάφερε!

Ο Γιοάν Τομάς, με ένα γκολ 52΄έκανε το 0-1 και έχοντας το 3-3 του πρώτου αγώνα η Λαμία «πέταξε έξω» τους Πειραιώτες «αλώνοντας» το «Καραϊσκάκης».

LATO KLODIAN / EUROKINISSI

10η αγωνιστική SuperLeague 1

ΑΕΛ – ΠΑΣ Λαμία 0-3

Και περνάμε ίσως στο πιο απολαυστικό διπλό για το 2019!

Η Λαμία για την 10η αγωνιστική της SuperLeague 1, πήγε στη Λάρισα, για να αντιμετωπίσει την ΑΕΛ, η οποία μέχρι εκείνη την αγωνιστική ήταν από τις αήττητες ομάδες του πρωταθλήματος και σε άκρως εξαιρετική φόρμα.

Και την «διέλυσε»!

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Γιάννη Σκόνδρα, ο οποίος πέτυχε τα 2 από τα 3 γκολ της ομάδας του η Λαμία πέρασε εύκολα με 0-3 σκορ κάνοντας το πρώτο διπλό για το φετινό πρωτάθλημα.

Γκολ επίσης στην αναμέτρηση είχε και ο Τουράμ, ο οποίος από εκείνο το ματς και έπειτα… πήρε μπρος!

13η αγωνιστική SuperLeague 1

ΠΑΣ Λαμία – ΟΦΗ 2-1

Ο ΠΑΣ Λαμία δεν σταμάτησε στην ΑΕΛ, αλλά «σκότωσε τα όνειρα» και του ΟΦΗ, ο οποίος ήρθε στο ΔΑΚ την 13η αγωνιστική με αρκετό αέρα και όχι άδικα μιας και είναι πραγματικά μία από τις πιο φορμαρισμένες ομαδές της SuperLeague 1.

Παρόλο αυτά, μέσα στο ΔΑΚ Λαμίας… αυτά δεν μετράνε!

Και ο ΟΦΗ ηττήθηκε και μάλιστα με ανατροπή! Ο Ναμπί έκανε το 0-1 με πέναλτι, αλλά στο 45΄ο Τουράμ το «βραζιλιάνικο πιστόλι» της Λαμίας έκανε το 1-1.

Ο Ελίνι Δημούτσος τώρα, «εξαργύρωσε» μία ακόμη καλή εμφάνιση πετυχαίνοντας στο 59΄το 2-1 κάνοντας την ανατροπή!